Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje innowacyjne projekty. W Zielonej Górze odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców

red.
W czwartek, 25 października, odbyło się w Centrum Biznesu w Zielonej Górze spotkanie dla przedsiębiorców. (u)
Dobra wiadomość dla właścicieli firm, którzy mają pomysły na innowacyjne produkty lub usługi, a brakuje im środków na wcielenie ich w życie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma miliony do rozdania.

Aż 700 milionów może trafić w tym roku do małych i średnich przedsiębiorstw. Podobna kwota przeznaczona jest dla dużych firm. Wszystko na wspieranie przedsięwzięć, które można zakwalifikować do tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach (KIS).

Finansowe wsparcie można uzyskać nie tylko na opracowanie nowych technologii, produktów czy usług, ale też na udoskonalenie już istniejących. Ważny jest dobry pomysł i plan.

W czwartek, 25 października, w Centrum Biznesu w Zielonej Górze odbyło się spotkanie ekspertów NCBR z przedsiębiorcami. Takie spotkania odbywają się w większych miastach w całej Polsce. 25 września miało miejsce w Gorzowie.

Przedsiębiorcy mogli poznać szczegóły oferty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i założenia Programu Inteligentnego Rozwoju. Przedstawiono też najciekawsze projekty, które doczekały się realizacji. Była też okazja do zadawania pytań.

Joanna Makowska z NCBR skupiła się na programie dla przedsiębiorców Szybka Ścieżka, który finansowany jest z Funduszy Europejskich. To najważniejszy konkurs, realizowany od trzech lat. Nie faworyzuje on projektów z określonej dziedziny czy branży. NCBR określiło pięć głównych obszarów wsparcia: Zdrowie i Społeczeństwo, Biogospodarka Rolno - Spożywcza - Leśno Drzewna i Środowiskowa, Zrównoważona Energetyka, Surowce Naturalne i Gospodarka Odpadami oraz Innowacyjne Technologie i Procesy Przemysłowe.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje innowacyjne pro...

O wsparcie mogą ubiegać się wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości. Projekty można też realizować w partnerstwie z inną firmą. NCBR do końca roku ma w puli jeszcze 1,5 mld zł. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski do 14 grudnia, duże mają czas do końca listopada.

- Minimalna wartość projektu to 1 mln zł dla małych i średnich przedsiębiorstw, 5 mln zł – dla dużych firm i 10 mln zł dla podmiotów działających w partnerstwie – wyjaśnia Joanna Makowska. – Chodzi tutaj o tzw. koszty kwalifikowane.

Ile wynosi dofinansowanie? – Nie ma stałego poziomu – tłumaczy J. Makowska. Maksymalnie można otrzymać 80 proc.

Za otrzymane wsparcie można sfinansować:
- badania służące opracowaniu nowej technologii lub produktu bądź też modernizacji istniejącego,
- badanie przemysłowe służące opracowaniu prototypu,
- prace rozwojowe, polegające m.in. na sprawdzeniu opracowanych rozwiązań w różnych warunkach,
- działanie przedwdrożeniowe, np.: opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, ubieganie się o certyfikaty, patenty.

Każdy projekt, który otrzymał wsparcie, powinien zakończyć się wdrożeniem, na które przedsiębiorcy mają trzy lata. Można też sprzedać opracowane rozwiązanie innemu przedsiębiorcy, który zobowiąże się do jego wdrożenia w ciągu trzech lat.

Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na upowszechnienie wyników badań, np. na konferencji czy w czasopiśmie naukowym, może otrzymać dodatkową premię.

Szczegółowe informacje o terminach konkursów i wymaganych formalnościach zamieszczone są na stronie NCBR: www.ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało powołane 11 lat. To największa agencja w Polsce i Europie Centralnej wspierająca procesy badawczo-rozwojowe. W ostatnich dziesięciu latach rozdysponowała 43 mld zł na wsparcie rodzimych projektów. Tylko w ubiegłym roku zawarła umowy na dofinansowanie innowacyjnych pomysłów na kwotę 8 mld zł. Wsparcie uzyskało ponad 3,5 tys. projektów.

Zobacz wideo: 60 Sekund Biznesu: Jesteśmy w szczycie hossy na rynku pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie