Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co się będzie działo w Zielonej Górze, Nowej Soli, Kożuchowie, Wschowie...

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
V Nowosolski Marsz Żołnierzy Wyklętych, VI Bieg Tropem Wilczym, pokazy filmu, msze za ojczyznę. W czwartek, 1 marca i w kolejne dni w regionie będą odbywały się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz, co bedzie się działo?Zobacz też:
V Nowosolski Marsz Żołnierzy Wyklętych, VI Bieg Tropem Wilczym, pokazy filmu, msze za ojczyznę. W czwartek, 1 marca i w kolejne dni w regionie będą odbywały się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz, co bedzie się działo?Zobacz też: Arch. Nasze Miasto
V Nowosolski Marsz Żołnierzy Wyklętych, VI Bieg Tropem Wilczym, pokazy filmu, msze za ojczyznę. W czwartek, 1 marca i w kolejne dni w regionie będą odbywały się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz, co bedzie się działo?

Zielona Góra
V Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Marsz ruszy 3 marca, o godzinie 18.00, tak jak co roku z placu Bohaterów Westerplatte, a skończy się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, gdzie będzie można wysłuchać okolicznościowych przemówień oraz złożyć wiązanki, kwiaty i znicze. - Zapraszajcie rodziny i znajomych. Uczyńmy ten marsz jeszcze liczniejszym, barwnym i głośnym niż w latach ubiegłych! Zachęcamy także do zabrania biało-czerwonych flag - zachęcają organizatorzy, czyli Młodzież Wszechpolska Zielona Góra i Obóz Narodowo-Radykalny Zielona Góra

Nowa Sól
Marsz, droga krzyżowa. Święto potrwa kilka dni.
Bogatą ofertę obchodów w powiecie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada dzisiaj, 1 marca, przedstawił GLszef nowosolskiej Solidarności Walczącej, radny powiatu, Ryszard Szablowski. Droga Krzyżowa Niezłomnych na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rozpocznie się w piątek, 9 marca mszą św. w kościele pw. św. Antoniego o godz. 21.00. Trasa licząca ok. 45 km będzie przebiegać szlakiem nadodrzańskim z Nowej Soli do Milska i z powrotem. W niedzielę, 4 marca w tym samym kościele o godz. 18.30 odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny, a po niej - Marsz Niepodległości do Pomnika Bohaterom Walki o Wolność, który jest przed liceum ogólnokształcącym. Wcześniej, o godz. 17.00 w salce św. Franciszka zacznie się spotkanie z Krzysztofem Mazurem (IPN) i Jackiem Ogorzałkiem.

Kożuchów
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
VI Bieg Tropem Wilczym odbędzie się 4 marca. Ambicją organizatorów będzie zorganizowanie biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
W Kożuchowie obchody święta rozpocznie msza św. w intencji żołnierzy wyklętych, która zostanie odprawiona w kościele parafialnym o godzinie 12.30. Z okazji uroczystości będzie można spotkać się z żołnierzami 34 Brygady Kawalerii Pancernej i WKU z Żagania, którzy wystawią swoje punkty informacyjne i drobny sprzęt wojskowy. Z powodu biegu w godzinach 14.30-15.30 wystąpią utrudnienia komunikacyjne w okolicy Rynku, ul. Zygmuntowskiej i Garbarskiej
Bieg wystartuje o godzinie 14.30 spod Baszty Krośnieńskiej.

Wschowa
Muzeum i liceum razem na święto
Muzeum Ziemi Wschowskiej i I Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana we Wschowie zapraszają na wykład Piotra Sobańskiego – nauczyciela I LO, w Dzień Żołnierzy Niezłomnych, pt. "Józef Piłsudski i tradycje walki o niepodległość w XIX-XX w.". Wykład dotyczyć będzie ruchów niepodległościowych od powstania styczniowego po wiek XX, w tym działalności Żołnierzy Wyklętych, a jego celem będzie przedstawienie roli dziejowej Józefa Piłsudskiego w procesie odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 r. Działalność Piłsudskiego zaprezentowana zostanie na tle "ośmiu dróg prowadzących do odzyskania niepodległości", zgodnie z koncepcją prof. Stefana Kieniewicza. Podkreślone zostanie znaczenie tradycji powstania styczniowego w myśli politycznej Marszałka. Słuchacze zapoznają się również z działalnością niepodległościową PPS, polską irredentą w Galicji przed 1914 r. oraz drogą od "przerwanego powstania 1914 do zwycięskiego powstania 1918".
Plastycznym tłem do wykładu będą plansze z reprodukcjami zdjęć przedstawiających makiety – z okresu II RP - niezrealizowanych projektów pomnika pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczystość odbędzie się 1 marca, o godz. 16.30 w siedzibie muzeum przy placu Farnym 3.

Region
Film „Wyklęty” dzisiaj w Lubuskiem
Poseł Jerzy Materna z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza na bezpłatne pokazy filmu „Wyklęty” . Dzisiaj, godz. 11 - Świebodziński Dom Kultury; godz. 9 i 11.30 - Kino Newa ZIelona Góra; godz. 10 - pałac w Żaganiu, godz. 12 - kino Pionier Żagań. Jutro, godz. 9 - Gubiński Dom Kultury; 9 i 11.15 - CAK Zamek w Krośnie Odrzańskim.

[Galeria i film z ubiegłorocznego biegu Wilczym Tropem
https://gazetalubuska.pl/pobiegli-wilczym-tropem-w-kozuchowie-wideo-zdjecia/ar/11831548 ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska