MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasza zgrana paczka!

Leszek Kalinowski
Paweł Wielewski, Marcin Nowak i Maciej Dzikuć z Gimnazjum w Maszewie cieszą się, jak i pozostali uczniowie klasy IIa, że mogą pomóc innym ludziom
Paweł Wielewski, Marcin Nowak i Maciej Dzikuć z Gimnazjum w Maszewie cieszą się, jak i pozostali uczniowie klasy IIa, że mogą pomóc innym ludziom fot. Mariusz Kapała
Pomagają sobie nawzajem, wspólnie bawią się. Pamiętają o każdego urodzinach i imieninach. Potrafią w kulturalny sposób rozwiązywać konflikty.

O kim mowa? O zgranej klasie. Uff, teoria - powiedzą niektórzy nauczyciele. Dziś młodych interesuje tylko szybka kasa i szybkie samochody. To czasy, kiedy na topie jest hasło: Na imię mam: Ja. Nazywam się: Sobie.

Wychowawca jak przewodnik

Jak stworzyć zgrany zespół? Nie ma jednej recepty. Bo każda klasa to inny zbiór osobowości uczniów. Dużą rolę może tu odegrać wychowawca, który powinien być ich przewodnikiem, mieć autorytet.

- Zdobędzie go, jeśli będzie autentyczny - podkreśla licealistka z Zielonej Góry Kamila Tonicz.- Nauczyciel nie może udawać kogoś, kim nie jest. Uczniowie zaraz to wychwycą. Dobry wychowawca skupi wokół siebie klasę, jeśli nie będzie dzielił jej na tych ,,swoich" i tych pozostałych. Jeśli będzie sprawiedliwy, konsekwentny i swoją postawą zachęci innych do naśladowania. Np. do rozwijania swoich zainteresowań, ciągłego doskonalenia.
Pomaganie innym łączy

Klasa od początku powinna dobrze się poznać, ale nie jest to możliwe na lekcjach. Warto zorganizować wycieczkę, imprezy, akcje charytatywne. Wspólne działania łączą, wyzwalają pozytywne cechy.

Okazji teraz nie brakuje (święta, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy itd.). Wykorzystuje ten czas i wspiera uczniów w działaniu m.in. wychowawczyni klasy IIa z Gimnazjum w Maszewie Aleksandra Ślązak-Kozaczyńska.

Klasa przygotowała świąteczne paczki, które w środę trafiły m.in. do gubińskiej Fundacji Wspólny Dom i pomogą dzieciom z ubogich rodzin, bezdomnym milej przeżyć Boże Narodzenie.

Świąteczną akcję zorganizowali też uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze. Udało się zebrać: 18 kg słodyczy, 10 kg pluszaków, karton książek, gier i puzzli, 2 kartony zabawek, worek klocków, także odzież. Prezenty te zawieźli do Zespołu Szkół Specjalnych w Sulechowie. Tam spotkali się z rówieśnikami, którzy obdarowali ich własnoręcznie wykonanymi choinkami oraz upieczonym przez siebie ciastem.

Mnóstwo zebranych prezentów zawiozą dziś do Domu Samotnej Matki uczniowie z IV LO w Zielonej Górze, którzy dzielili się radością swoimi pod okiem nauczycielki Magdaleny Salej.

Życzliwość na co dzień

ZABIERZ GŁOS

Tym artykułem chcemy rozpocząć dyskusję na temat: Jak stworzyć zgraną klasę? Czekamy na Wasze podpowiedzi, opinie, wspomnienia ze szkoły. Będziemy je publikować. Piszcie: [email protected]

Zgrana klasa musi od początku przyjąć określone zasady bycia razem. I przestrzegać ich. Bo choć mówi się teraz często o przeciwdziałaniu przemocy, tak mało uwagi poświęca się zasadom dobrego wychowania. A należałoby od tego zacząć. Więc chwała SP-2 w Gubinie i bibliotekarce Żanecie Bukowskiej, inicjatorce konkursu o dobrym wychowaniu, który odbywa się od pięciu lat.

A w tym roku ,,rozprzestrzeni się" na wszystkie szkoły, bo w spodobał się Klubowi Kobiet Niezależnych, które pomogą ,,dwójce" w organizacji. Jak mówi przewodnicząca klubu Kaśka Janina Izdebska - niech Gubin będzie tym miastem, gdzie do programów walki z przemocą w szkole dojdzie poprawne zachowanie na co dzień!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska