Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka z biznesem, czyli największy w województwie projekt społeczny - JOB Starter 2018. Uczestniczy 10 pracodawców [WIDEO]

Redakcja
Edyta Hubska, prezes IDEA HR Group, opowiada o trzeciej edycji projektu JOB Starter 2018
Edyta Hubska, prezes IDEA HR Group, opowiada o trzeciej edycji projektu JOB Starter 2018 Leszek Kalinowski
JOB Starter 2018 – łączymy z rynkiem pracy – to projekt który wymyśliła firma IDEA HR Group. To największy społeczny projekt realizowany w województwie lubuskim. Skorzysta 150 uczniów i studentów. Tegoroczna edycja będzie po raz pierwszy w Zielonej Górze i ponownie w Gorzowie.

W projekcie JOB Starter 2018 udział weźmie 10 najlepszych pracodawców, cztery szkoły i dwie uczelnie.
W edycji zielonogórskiej biorą udział studenci Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych i Samochodowych oraz Zespołu Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze.
- Firmom brakuje fachowców, już kilka lat temu mówiliśmy, że muszą one wejść do szkół – mówi dyrektor Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej Jarosław Nieradka. – Dlatego uważamy, że warto włączy się do tego ważnego projektu.
Prezes Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna Stanisław Iwan podkreśla, że dzięki temu projektowi młodzi ludzie poznają, jakie mają możliwości na miejscu i nie będą chcieli wyjeżdżać z regionu, skoro tutaj będą mogli się rozwijać zawodowo i zdobyć atrakcyjne zatrudnienie.

Wielki transformers przy rondzie Albina Bandurskiego? Taki niecodzienny widok mogą już podziwiać zielonogórzanie. Blaszana instalacja jest oryginalną reklamą Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych. W najbliższych dniach podobne obiekty pojawią się przy kolejnych pięciu miejskich rondach. Każda będzie miała inną formę i stanowić będzie symbol jednej z naszych szkół zawodowych. - To nowy pomysł na promocję szkolnictwa zawodowego w Zielonej Górze. Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Mój zawód, moja przyszłość” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – tłumaczy Wioleta Haręźlak, wiceprezydent miasta. – Tradycyjne reklamy bardzo szybko niszczeją, są ze swojej natury nietrwałe. Chciałam spróbować czegoś zupełnie innego, co będzie miało ciekawy wygląd a zarazem pewną symbolikę. Za inspirację posłużyła instalacji księżniczki Doroty de Talleyrand-Périgord, która stanęła na rondzie w Zatoniu. Dyrektorom bardzo spodobała się cała idea – szkoły otrzymały po siedem propozycji, z których wybrały ich zdaniem najciekawszą i najpełniej oddającą istotę danej placówki. Do realizacji instalacji zaangażowano znanego zielonogórskiego rzeźbiarza Artura Wochniaka. Artysta wspólnie z graficzką Moniką Małkińską wykonał odpowiednie projekty wszystkich obiektów. Każdy ma być wykonany z 12-milimetrowej blachy. Stojący przy rondzie Albina Bandurskiego robot mierzy około trzech metrów wysokości. Czy każda instalacja będzie równie spektakularna? Przekonamy się już wkrótce, bowiem wszystkie mają być gotowe do końca przyszłego tygodnia.- Wierzę, iż dzięki takim projektom mamy szansę dotrzeć do rodziców potencjalnych uczniów naszych szkół zawodowych. W dzisiejszych czasach to często świetne placówki edukacyjne, które nie zasługują na stygmatyzację – przekonuje W. Haręźlak. – Mam nadzieję, że nasz pomysł spodoba się wszystkim zielonogórzanom! Wedle planu instalacje znajdą się na rondzie I i II Armii Ludowego Wojska Polskiego łączącym ul. Botaniczną oraz Szczekocińską, Tomasza Florkowskiego przy ul. Jaskółczej, Romana Dmowskiego przy ul. Chrobrego, Nauczycieli Tajnego Nauczania na skrzyżowaniu ul. Wiśniowej i Ogrodowej, Zesłańców Sybiru łączącym ul. Botaniczną, Ochlę i Jędrzychów oraz Albina Bandurskiego przy wjeździe na wiadukt przy ul. Sulechowskiej. Przeczytaj też:Prawie nagi Janusz Kubicki wita się z mieszkańcami. Co zapowiada prezydent Zielonej Góry na FB?Zobacz:

Nowy pomysł na promocję szkół zawodowych. Transformers symbo...

Na czym polega projekt?
- Młodzi ludzie korzystają z warsztatów rozwoju osobistego. Dowiedzą się m.in., jaki jest ich potencjał zawodowy, jak napisać CV i jak się dobrze zaprezentować podczas rozmowy rekrutacyjnej – mówi prezes IDEA HR Group Edyta Hubska. – Uczestnicy poznają też prawa i obowiązki pracownika, oferty zatrudnień. Poznają też inne drogi zawodowej kariery. Podczas spotkań z przedsiębiorcami dowiedzą się, jak zbudować od podstaw swoją firmę, jak kreować swój rozwój. Będą też mogli zobaczyć i poznać firmy, uczestniczące w projekcie, w trakcie tzw. wyjazdów studyjnych, gdzie zapoznają się z produkcją.
Jak podkreśla E. Hubska, projekt JOB Starter 2018 pokazuje, ze firmy i szkoły mogą więcej zyskać współpracując ze sobą, a nie konkurując. I to się sprawdza. Bo efekty dwóch poprzednich edycji przeszły najśmielsze oczekiwania organizatora.
Firmie IDEA HR Group, przy jego realizacji projektu udało się pozyskać znane firmy: LUG Light Factory, Nord Napędy, FAF Polska, Reac Compnents. Poza tym współorganizatorem projektu jest po raz pierwszy Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a partnerami są: Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wlkp.
PRZECZYTAJ:NAJLEPSZE MIEJSCA DO PRACY

ZOBACZ: JAK MA WSPÓŁPRACOWAĆ BIZNES ZE SZKOŁAMI
37580b84-7db3-21c8-5fa8-d3197701d1ea,7dcf5fb3-f2e9-1085-d00f-845080632f22

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska