Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowe wydarzenie nad Dojcą (wideo)

Eugeniusz Kurzawa
Mariusz Kapała
To było wydarzenie! W poniedziałek w Wolsztynie odbyła się konferencja naukowa poświęcona Józefowi Marii Hoene-Wrońskiemu urodzonemu w tym mieście. Filozofowi i matematykowi, żołnierzowi Kościuszki, który zmarł 160 lat temu. Obecny był Janusz Kapusta - rzec można fan Wrońskiego - znakomity rysownik "New York Timesa" i Wall Streer Journal". Przyjechał specjalnie z Nowego Jorku!

W poniedziałek, 30 września, w auli ogólniaka odbyła się konferencja naukowa poświęcona Hoene-Wrońskiemu. Na sali - oprócz wybitnego rysownika - profesorowie, w tym matematyk Mirosław Lachowicz ze Zbąszynia, absolwent wolsztyńskiego LO, dziś dyrektor Instytutu Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim, dr inż. Józef Okulewicz, dr inż. Adam Buczek, mgr Kazimierz Zieliński. Książkę "Józef Maria Hoene Wroński - sylwetka i doktryna" wydał Artur Skorupiński, wolsztyński wydawca, szef domu edytorskiego Fortes. Po części naukowej przed LO odbyło się odsłonięcie obelisku K-dronu.

Kim była ta postać, upamiętniona tablicą na domu rodzinnym przy ul. Kościelnej i popiersiem w centrum miasta?

Józef Maria Hoene-Wroński urodził się 24 sierpnia 1776 w Wolsztynie, a zmarł 9 sierpnia 1853 w Neuilly-sur-Seine. Był matematykiem, fizykiem, filozofem, ekonomistą i prawnikiem. Służył jako oficer w wojsku Kościuszki, a następnie w armii rosyjskiej. Wroński był przedstawicielem polskiej filozofii mesjanistycznej. Wprowadził pojęcie mesjanizmu, które potem wykorzystywał Adam Mickiewicz. Jako ciekawostkę należy odnotować fakt, że Wroński do korpusu artylerii wstąpił mając zaledwie 16 lat. W momencie wybuchu insurekcji kościuszkowskiej miał już stopień ogniomistrza, a w lipcu 1794 dowodził baterią artylerii. Za zasługi został odznaczony przez Kościuszkę złotym zegarkiem. Ojciec naukowca był m. in. budowniczym kościoła farnego w Wolsztynie.

- Są na świecie ludzie, którzy ciągle żyją ideami Wrońskiego. Mało tego, czerpią garściami z jego filozofii i znakomitych pomysłów technicznych - podpowiada Artur Skorupiński, pomysłodawca konferencji naukowej i jej współorganizator. - Przykładem może być Janusz Kapusta, mieszkający w Nowym Jorku światowej sławy rysownik pracujący dla "The New York Timesa". Wynalazł jedenastościenną bryłę geometryczną zwaną K-dronem. Wielki orędownik Hoene-Wrońskiego.

Wielki naukowiec znad Dojcy zajmował się analizą matematyczną, a zwłaszcza rozwijaniem funkcji w szereg potęgowy oraz równaniami różniczkowymi. Do jego najważniejszych osiągnięć należy opracowanie wyznacznika funkcyjnego równań, nazwanego od jego nazwiska wrońskianem.
W dziedzinie fizyki interesował się teorią przyrządów optycznych i mechaniką płynów. Udoskonalał maszyny parowe, zaprojektował kalkulator mechaniczny, stworzył też koncepcję napędu gąsienicowego.

Wolsztyńscy krótkofalowcy również postanowili włączyć się w obchody rocznicowe i uruchomić okolicznościową stację nadawczą HF160JMHW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska