Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bójmy się muzyki współczesnej! W Gorzowie Wielkopolskim rusza Festiwal Kilara pełen niespodzianek, zaś w Zielonej Górze sporo trąbek

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Gorzowie Wlkp. wystąpią: Joanna Freszel (sopran), Agata Schmidt (alt), Przemysław Borys (tenor) oraz Wojciech Gierlach (bas), którym towarzyszyć będzie Chór „Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.
W Gorzowie Wlkp. wystąpią: Joanna Freszel (sopran), Agata Schmidt (alt), Przemysław Borys (tenor) oraz Wojciech Gierlach (bas), którym towarzyszyć będzie Chór „Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. arch. Filh. Gorzowskiej
Filharmonie przyszykowały nam wyjątkowo ciekawy i zróżnicowany repertuar na nadchodzący weekend oraz tydzień. W Gorzowie Wlkp. zostanie zainaugurowana jubileuszowa X. edycja Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara, zaś w Zielonej Górze scenę zdominuje trąbka w różnych jej odmianach. Redakcja objęła swoim patronatem to pierwsze wydarzenie.

Msza za pokój

Całość zacznie się w piątek (6.10) o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej, utworem patrona festiwalu – Wojciecha Kilara i będzie to jego „Missa pro pace” (Msza o pokój). Utwór powstał zaledwie w ciągu ośmiu miesięcy - od lipca 1999 do marca 2000 r., na zamówienie Kazimierza Korda - dyrektora Filharmonii Narodowej, której został dedykowany "w jej 100-lecie". Prawykonanie miało miejsce 12 stycznia 2001 roku w Warszawie, a w grudniu tego samego roku prezentowany był także w Watykanie, w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzieło reprezentuje stylistycznie średniowieczną muzykę kościelną i „przeważa w niej nastrój medytacji, kontemplacji i modlitewnego skupienia” – jak podawał sam autor. Wystąpią: Joanna Freszel (sopran), Agata Schmidt (alt), Przemysław Borys (tenor) oraz Wojciech Gierlach (bas), którym towarzyszyć będzie Chór „Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

Z życia zwierząt

W niedzielę (8.10) o godz. 12, odbędzie się koncert familijny „KoczkodanSe”. „W spektaklu, egzotyczne zwierzaki znane z ZOO wprowadzają dzieci w bajecznie kolorowy świat, odkrywając swą prawdziwą naturę, piękno i mądrość. To pierwszy w historii Polskiego Teatru Tańca spektakl edukacyjny dla młodych widzów w wieku od 6. do 11. roku życia”. Gościnnie na scenie pojawi się … w roli Ewa Zgrabczyńska – dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. We wtorek (10.10), na młodszych gości czeka gra edukacyjna „Kot Kilara”, realizowana w ramach festiwalu już od kilku lat. Oparta jest na formule gier miejskich i pozwala graczom poruszać się po całym obiekcie – jak po wielkiej planszy. Redakcja Gazety Lubuskiej objęła wydarzenie swoim patronatem. Wstępy płatne. Warto zaopatrzyć się w tańsze karnety na kilka koncertów.

Ileż będzie trąbek

Z kolei Filharmonia Zielonogórska zaprasza w piątek (6.10) o godz. 19 do sali kameralnej na koncert, którego główną bohaterką będzie trąbka. Pojawią się światowej sławy muzycy, rozsławiający ten instrument oraz jego różnorodne muzyczne oblicza. Pierwszy z nich to Jacques Kuba Séguin – pochodzący z Kanady trębacz i kompozytor o polskich korzeniach. Otrzymał on wyróżnienie „Odkrycie roku w dziedzinie jazzu” w sezonie 2012/2013 kanadyjskiego radia i telewizji, a w 2015 - nominację do corocznej nagrody przemysłu muzycznego prowincji Quebec. Na swoim koncie ma sześć autorskich płyt. Drugi solista to Paweł Hulisz - trębacz, aranżer, kompozytor, absolwent gdańskiej i bydgoskiej akademii muzycznej. Na stałe współpracuje z „Cappellą Gedanensis” i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Współtworzy zespół Keepin` Tradition Jazz Quartet. W dorobku artystycznym ma ponad 50 nagrań płytowych. Podczas piątkowego koncertu Hulisz agra na trąbce naturalnej. Towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna FZ pod dyrekcją Piotra Mazurka, którą w niektórych utworach wzmocni jeszcze dodatkowo zespół w składzie: Jean-Michel Pilc (fortepian), Remi-Jean LeBlanc (bas) i Kevin Warren (perkusja). Usłyszymy: Uwerturę do opery „L’isola disabitata”, Hob. 28/9 i Koncert Es-dur na trąbkę Hob. VIIe:1 – Józefa Haydna. Ponadto zabrzmią także „Mała Suita” - Witolda Lutosławskiego i "Parfum No. 3” - J.K. Sėguina.

Motywy ludowe w suicie

Pierwsza wersja „Małej suity” została ukończona w 1950 roku, a powstała na zamówienie kameralnej orkiestry radiowej wykonującej „folklorystyczną muzykę popularną”. Grzegorzowi Fitelbergowi utwór tak się spodobał, że zaproponował opracowanie go na orkiestrę symfoniczną i w tej wersji osobiście wykonał go po raz pierwszy, podczas koncertu na początek Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 roku. Otwiera ją solo fletu piccolo z nieco folklorystycznych rytmach, potem dołączają ostro smyczki, odzywa się trąbka i flet z tematem głównym. Piccolo będzie „na wierzchu” jeszcze przez sporą część pierwszej części suity, a i pierwszy trębacz będzie miał co grać. Druga część jest żwawa, w charakterze ludowej zabawy. Pozostałe będą w podobnym nastroju. Dzieło fenomenalne, aż szkoda, że tak rzadko wykonywane. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska