Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ cytologii!

(tami)
- Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Ja jestem tego przykładem. Byłam załamana, gdy dowiedziałam się, że mam raka. Miałam wtedy 34 lata i świat się dla mnie skończył. Dzięki wsparciu najbliższych, żyję – przyznaje Ida Karpińska, założycielka Kwiata Kobiecości - stowarzyszenia, które pomaga kobietom z rakiem szyjki macicy.
- Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Ja jestem tego przykładem. Byłam załamana, gdy dowiedziałam się, że mam raka. Miałam wtedy 34 lata i świat się dla mnie skończył. Dzięki wsparciu najbliższych, żyję – przyznaje Ida Karpińska, założycielka Kwiata Kobiecości - stowarzyszenia, które pomaga kobietom z rakiem szyjki macicy. Paweł Janczaruk
Mimo że tyle się o niej mówi, jeszcze nie przywiązujemy do niej należytej wagi. A powinniśmy nie tylko regularnie się badać, ale też zwracać uwagę na to, w jaki sposób pobierana jest cytologia.

Polska znajduje się na niechlubnym pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy. Liczby są alarmujące - co roku cztery tys. Polek dowiaduje się, że ma raka, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Albo inaczej - codziennie 10 kobiet dowiaduje się o chorobie, a pięć z nich codziennie umiera. A wystarczy, byśmy regularnie co rok, albo co trzy lata, wykonywały badanie cytologiczne. Pozwala ono na wczesne wykrycie raka i, co najważniejsze, na całkowite wyleczenie.

Dla kogo badanie?
Z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach programu skorzystać mogą kobiety w wieku 25-59 lat, które w ostatnich trzech latach nie miały wykonanego badania. Na cytologię nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Pobranie wymazu powinno nastąpić co najmniej dwa dni od ostatniej miesiączki. 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy używać żadnych leków dopochwowych.
Grupa ryzyka:
* jeśli cierpisz na przewlekłe zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego)
* wcześnie rozpoczęłaś współżycie płciowe
* miałaś wielu partnerów płciowych
* przeszłaś dużą liczbę porodów
* wiele lat paliłaś papierosy
* masz niski status socjo-ekonomiczny
* od wielu lat używasz antykoncepcyjnych środków hormonalnych

Co możesz zrobić?

Nawet jeśli badasz się regularnie w prywatnym gabinecie, dla świętego spokoju zrób cytologię w ramach programu. Cytologia robiona w ramach profilaktycznego programu NFZ daje nam gwarancję, że badanie jest wysokiej jakości. Bo od pobrania materiału do jego opisania odbywa się według ściśle określonych procedur. W laboratoriach, które są kontrolowane i przez Fundusz, i przez gorzowski ośrodek koordynujący. Każdy etap badania jest precyzyjnie opisany, by zmniejszyć błędy, pomyłki i niedokładności. Przez to staje się wiarygodne i wygodne dla Ciebie. Bo nie musisz się martwić, dokąd ginekolog wysyła materiał, kto będzie go badał itd. A to wszystko ma znaczenie! Poza tym lekarz powinien pobierać cytologię specjalną szczoteczką, a nie wacikiem lub szpatułką.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska