Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie narzekajmy na ronda. Niech robią ich więcej, bo są dobre.

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Nie rozumiem narzekania niektórych ludzi na ronda. A to narzekają na przebudowę skrzyżowania, a to kształt się nie podoba. A warto? Przykład Gubina pokazuje, że ruch działa znacznie lepiej, niż kiedy działało w centrum skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.

Nie rozumiem narzekania niektórych ludzi na ronda. Spotkałem się z opiniami kierowców, którzy wciąż miewają problemy z rondem PCK w Zielonej Górze. Ok, nie jest to klasyczne, najprostsze rondo, więc mogę to jeszcze zrozumieć, ale na tak ruchliwym skrzyżowaniu raczej lepiej nie dało się zorganizować tam ruchu. Zresztą moim zdaniem przejechanie przez to rondo nie jest wcale trudne.

Ogólnie nastąpił wysyp tego typu skrzyżowań. W Zielonej Górze natykamy się na nie co chwilę, w ostatnim czasie przebudowano główne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną w Gubinie na rondo. Byli ludzie, którzy narzekali i mówili, że wszystko dobrze działa i po co to zmieniać. Inni śmiali się z kształtu ronda (nie jest to typowy okrąg, tylko tzw. gruszka albo podpaska. Podobne jest np. w Żaganiu). I co? Okazuje się, że ruch drogowy jest dużo bardziej płynny. Jeśli auto się zatrzymuje przed skrzyżowaniem, to na krótko, przepuszczając dwa lub trzy samochody. Również kształt tego ronda został wybrany nie bez przyczyny. Gdyby to było mniejsze i klasyczne „kółko”, to byłoby mniej miejsca. I skrzyżowanie zaraz by się blokowało.

Ogólnie rondo jest najprostszym, komfortowym i najbezpieczniejszym skrzyżowaniem. I powinno ich się robić więcej. Już mówi się o planowanej przebudowie niebezpiecznego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 286 z Gubina z drogą krajową nr 23, w kierunku granicy polsko-niemieckiej. I dobrze, bo groźnych wypadków było tam naprawdę dużo. Ale podobnych intersekcji, gdzie często dochodzi do wypadków albo trzeba czekać wieki, żeby włączyć się do ruchu, jest znacznie więcej. Nie trzeba nawet daleko szukać. Skrzyżowanie na wjeździe do Zielonej Góry (Alei Wojska Polskiego, Zacisze i Wyszyńskiego). Tam do kolizji lub groźnego zdarzenia dochodzi praktycznie raz w tygodniu. W Gubinie też przydałoby się jeszcze jedno rondo. Skrzyżowanie ulicy Kaliskiej, Lubelskiej i Wyspiańskiego koło stacji paliw, gdzie w godzinach szczytu trudno wyjechać na główną drogę. Jeszcze Krosno i wyjazd z Gubińskiej na Bohaterów Wojska Polskiego. Budujcie więcej rond! Ale z głową. I nie wszystkie naraz.

Zobacz również: Jak skutecznie reagować, gdy widzimy pijanego kierowcę?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska