Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko nauczanie, ale i ocenianie to fikcja. Trójkowi dostają szóstki. Problemów ze zdalnym nauczaniem w czasie epidemii jest wiele

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Szkoły są zamknięte od połowy marca, uczniowie uczą się zdalnie
Szkoły są zamknięte od połowy marca, uczniowie uczą się zdalnie Mariusz Kapała, Jacek Katarzyński
Szkoła w internecie jednym się podoba, innym nie. Większość jest jednak zgodna. To nie to samo co tradycyjne nauczanie. I nie oszukujmy się, to będzie stracone pół roku. Nie da się tych strat nadrobić. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele.

Polska oświata owszem stosowała zdalne nauczanie. Ale nie na tak szeroką skalę. Polska szkoła po prostu do takich wyzwań nie jest przygotowana. Ani podstawa programowa, która jest przeładowana materiałem, ani sposób dotychczasowego nauczania nie sprzyjają zdalnemu nauczaniu. Niby nic takiego, bo przecież dzieci można uczyć w różny sposób. A nauczanie przy pomocy komputera powinno być bardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.

Zdalne nauczanie wymaga nowoczesnych komputerów i laptopów

Tymczasem problemów jest wiele. Zaczynając od sprzętu. Nie w każdym domu jest odpowiednia liczba laptopów. Raczej rzadko się zdarza, by każdy domownik miał swój. Nie tylko uczniowie mogą nie posiadać odpowiedniego sprzętu, ale także nauczyciele. Nie wszyscy są też odpowiednio przeszkoleni, by umieć w atrakcyjny sposób przekazać wiedzę. Ich nauczanie sprowadza się wtedy jedynie do kilku zdań przesłanych emailem: Otwórzcie książki na stronie, wykonajcie takie i takie zadanie. I tyle. Inni natomiast nagrywają filmiki, spotykają się twarzą w twarz z uczniami za pomocą kamer, tłumaczą wykorzystując internetowe tablice. Inaczej wyglądają też lekcje z języka polskiego, angielskiego, matematyki czy wychowania fizycznego, plastyki. Zaangażowanie, odpowiedzialność za przygotowanie do egzaminu jest inna. Wynagrodzenie dla nauczycieli takie samo.

Przy zdalnym nauczaniu nie da się dobrze zrealizować podstawy programowej

Rząd chwali się, że przekazuje grube miliony na laptopy dla uczniów. W skali kraju są to miliony, ale jak przełoży się już na konkretne miasto, to okaże się np. że Zielona Góra za otrzymane pieniądze mogła zakupić 43 laptopy.
- Jeśli chcesz dobrze poprowadzić lekcje, musisz siedzieć od rana do wieczora przy komputerze, inaczej nic z tego nie wyjdzie – mówi jeden z zielonogórskich nauczycieli. – A przecież trzeba każdemu sprawdzić przysłane – dodajmy w różnej formie – zadania. Nie oszukujmy się, choćbyśmy stawali na głowie, nie zrealizujemy podstawy programowej tak, jakbyśmy prowadzili lekcje w szkole. Nie da się. W szkole zrobię 10 zadań, w czasie internetowej lekcji – trzy.
A uczniowie i ich rodzice narzekają, że dzieci i tak są obciążone nauką. Bo każdy nauczyciel wysyła swoje zadania. Nie tak to ma wyglądać, by uczniowie całymi dniami do wieczora siedzieli przy monitorach.

Pedagodzy martwią się też, jak bezpiecznie przeprowadzić egzaminy

Jak zauważają nauczyciele, nie wszyscy uczniowie uczestniczą w zdalnym nauczaniu. Nie ma z nimi, ani z rodzicami, którzy nie odbierają telefonów kontaktu. Na jakiej podstawie mają ci uczniowie ukończyć daną klasę?
- Ocenianie też jest fikcją. Znamy dobrze uczniów. Wiemy, jakie przez lata mają problemy, Tymczasem nawet na sprawdzianie, dostają zadania i mają czas na ich wykonanie, dostają piątki i szóstki, bo pewnie mama albo sistra studentka pomogła w rozwiązaniu – mówią nauczyciele. – Ale nie jesteśmy tego w stanie udowodnić. I uczeń, który zbierał dotychczas dwóje i tróje, nagle dostaje szóstki.
Grono pedagogiczne martwi się też, jak bezpiecznie zorganizować egzaminy, bo nie jest to takie proste. Zwłaszcza że wciąż o obowiązują przepisy, dotyczące ich przeprowadzenia, z czasów, gdy nikt nie słyszał o koronawirusie.
Pomysł, by do żłobków, przedszkoli i klas I – III wróciły dzieci też zastanawia pedagogów. Bo jak dzieciom wytłumaczyć, że mają się do siebie nie zbliżać, bawić się ze sobą, nie dotykać rękami do buzi.

POLECAMY TEŻ

Jedna z nauczycielek założyła strój misia i pojechała pod domy swych podopiecznych, by tam zatańczyć ich ulubiony układ. Niespodzianka bardzo ucieszyła nie tylko dzieci i ich rodziców, ale i sąsiadów

Nauczycielka w stroju misia zatańczyła pod oknami domów dzie...

Nowe zasady zdalnego nauczania weszły w życie 25 marca 2020 roku.

Czy zdalne nauczanie w czasach koronawirusa podzieli nauczyc...

Zobacz wideo: Opłaty za przedszkola i szkoły w dobie koronawirusa

wideo: Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska