MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie warto odmawiać

STEFAN CIEŚLA (95) 722 57 72 [email protected]
Staże dla bezrobotnych, dotacje dla pracodawców i bezrobotnych, stypendia na naukę - to nowe sposoby walki z bezrobociem wynikające z obowiązującej od dziś ustawy o promocji zatrudnienia.

Urzędy pracy jak dotąd rejestrować będą bezrobotnych i płacić im zasiłki, przez 6, 12 lub 18 miesięcy, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie. Ale aktywniej niż dotąd mają informować i doradzać bezrobotnym, organizować kursy i szkolenia, a przede wszystkim zająć się tym, do czego są powołane - pomocą bezrobotnym w jak najszybszym znalezieniu pracy. -Teraz już nie będziemy tylko odhaczać bezrobotnych w ewidencji, tylko zajmować się człowiekiem od A do Z - zapewnia optymistycznie Jadwiga Konik, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie Wlkp.

Nie warto odmawiać

Od dzisiaj urzędy pracy mają obowiązek w ciągu sześciu miesięcy od zarejestrowania zaproponować bezrobotnemu co najmniej jedną ofertę pracy. Po pierwszej odmowie - bezrobotny, jeśli ma zasiłek, straci go na 90 dni. Po drugiej odmowie bez względu czy ma zasiłek czy nie - zostanie wyrejestrowany na sześć miesięcy. Ponowna rejestracja wcale nie musi oznaczać prawa do zasiłku. Utratę statusu bezrobotnego na 90 dni kosztować też będzie odmowa poddania się badaniu lekarskiemu lub psychologicznemu, niezbędnemu dla ustalenia zdolności podjęcia innej pracy.
Nie grozi żadnymi konsekwencjami odmowa przyjęcia oferty pracy za granicą.

Absolwenci na staże

Ustawa podwyższa do 27 lat wiek absolwentów wyższych uczelni, uprawnionych do korzystania z pośrednictwa urzędu pracy. Nie będą oni mogli jak dotąd pracować na podstawie umów absolwenckich refundowanych przez urzędy pracy. Będą za to kierowani na roboty publiczne i do prac interwencyjnych oraz na - trwające maksymalnie 12 miesięcy - staże, podczas których urząd pracy płacić im będzie stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Na staże wysyłani będą wszyscy bezrobotni do 25 roku życia i urzędy pracy będą refundować pracodawcom przez pół roku część wynagrodzenia i naliczane od niego składki na ubezpieczenie społeczne.

Szczególna kategoria

Ustawa wprowadza kategorię ,,bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy''. Chodzi o osoby młode do 25 lat oraz starsze po ukończeniu 50 lat - bez kwalifikacji zawodowych, zarejestrowanych w urzędzie pracy od co najmniej roku oraz wychowujące samotnie dziecko do siódmego roku życia. Pracodawcy zatrudniający takie osoby również otrzymają zwrot kosztów wynagrodzenia. Bezrobotni samotnie wychowujący dziecko do lat siedmiu lat, mogą ubiegać się w urzędzie pracy o refundację kosztów opieki na dzieckiem. Otrzymają wtedy połowę zasiłku dla bezrobotnego, pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 504 zł.

Dotacje zamiast pożyczek

Ustawa nie przewiduje z kolei udzielania bezrobotnym częściowo umarzanych pożyczek na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Znikają też pożyczki dla przedsiębiorców na utworzenie nowych miejsc pracy. Bezrobotni planujący własny biznes będą mogli liczyć na bezzwrotne dotacje. Otrzymają je także pracodawcy, na refundacje kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, skierowanego przez urząd pracy.

OHP dla młodych

Od 1 czerwca urzędy pracy przekażą do OHP obowiązek refundowania pracodawcom wynagrodzenia i składek ubezpieczeniowych za praktyki zawodowe i przyuczanie młodocianych do zawodu.

Stypendium na naukę

Bezrobotni do 25. roku życia oraz bezrobotni bez kwalifikacji, jeśli w ciągu 6 miesięcy od zarejestrowania się w urzędzie pracy podejmą naukę, mogą otrzymać pomoc z urzędu pracy. Chodzi o naukę w gimnazjum, szkole średniej dla dorosłych albo na studiach wieczorowych i wtedy przez 12 miesięcy urząd pracy płacić im będzie stypendium. Warunkiem jest jednak to, aby dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał kwoty uprawniającej do świadczeń z pomocy społecznej (obecnie 504 zł). Wysokość stypendium wyniesie 40 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska