Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje 34 honorowych obywateli Zielonej Góry. Większość z nich na zawsze została w mieście

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Podaruj światło pamięci to akcja, która odbywa się w Zielonej Górze od 2013 roku
Podaruj światło pamięci to akcja, która odbywa się w Zielonej Górze od 2013 roku Organizatorzy akcji
Podaruj światło pamięci to akcja, która odbywa się w Zielonej Górze od 2013 roku. Jej celem jest utrwalanie pamięci o zasłużonych mieszkańcach Zielonej Góry – Honorowych Obywatelach Miasta.

Akcja w Zielonej Górze. Podaruj światło pamięci

Tytuł Honorowego Obywatela Zielonej Góry otrzymały 63 osoby, 34 to osoby zmarłe, a 26 z nich zostało pochowanych w Zielonej Górze.

– Celem naszej akcji jest przypomnienie honorowych obywateli Zielonej Góry, którzy budowali nasze miasto na płaszczyźnie społecznej, kulturalnej, naukowej, związkowej i politycznej – mówi Cezary Wysocki, rzecznik prasowy Nowej Lewicy. – Bez ich poświęcenia i pracy, Zielona Góra nie byłaby taka, jaką wszyscy znamy. Sprawy, które dzisiaj wydają się nam oczywiste, bez zaangażowania tych osób, nie byłyby takimi, jakie są.

Znicze na grobach wszystkich zmarłych honorowych obywateli Zielonej Góry zapalili wspólnie przedstawiciele ZNP, OPZZ i Nowej Lewicy.

– Co roku odwiedzamy wszystkich honorowych obywateli Zielonej Góry bez względu na poglądy polityczne, które reprezentowali – podkreśla Radosław Brodzik z Krajowej Rady Nowej Lewicy. – Apelujemy, chodząc z rodzinami po cmentarzu nowym i starym, znajdźcie chwilę, aby odwiedzić ich groby. Pamięć jest najważniejsza. Przetrwa ten, kto zostanie w naszej pamięci.

Zmarli nauczyciele
Bożena Mania, prezes lubuskiego okręgu ZNP przypomina, że w tym roku Związek Nauczycielstwa Polskiego stracił zasłużonego działacza Zbyszko Piwońskiego.

Ostatnie pożegnanie Zbyszko Piwońskiego, 8 sierpnia 2022 roku

Ostatnie pożegnanie Zbyszko Piwońskiego - senatora, wojewody...

Wśród szlachetnych postaci nieżyjących nauczycieli jest też m.in. Nina Gabis, która w latach 80. utworzyła klub nauczycieli tajnego nauczania.

Zmarli działacze związkowi

– To jest czas, kiedy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w województwie lubuskim przypomina o zasługach działaczy, którzy rozpoczęli ruch związkowy w województwie – podkreśla Monika Bocian, przewodnicząca rady OPZZ Województwa Lubuskiego. – Pamiętajmy o tych ludziach, o tym, jaki trud musieli ponieść, aby świat pracy w naszym województwie wyglądał troszkę inaczej. Musimy pamiętać o tych szczególnych osobach, które dzięki swojej wytrwałości, pracy i odwadze zapoczątkowały walkę o godność i byt na rynku pracy.

Tomasz Nestorowicz, współprzewodniczący Nowej Lewicy w województwie lubuskim liczy, że akcja będzie podtrzymywana przez zielonogórzan.

– Mamy nadzieję, że będzie też służyła nie tylko zadbaniu o to, aby pamięć o nich nie zaginęła, ale także będzie podstawą do tego, żebyśmy pamiętali o wartościach, jakie reprezentowali. Chcielibyśmy, aby ich dorobek nie odszedł razem z nimi, ale był wzorcem zachowań dla przyszłych pokoleń zielonogórzan - mówi T. Nesterowicz.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska