Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje dr Andrzej Toczewski, były dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Zasłużonego historyka pożegnamy we wtorek

red.
Mariusz Kapała
W piątek, 20 marca, odszedł Andrzej Toczewski, były dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, historyk, regionalista, Honorowy Obywatel Zielonej Góry.

O jego śmierci poinformowało Muzeum Ziemi Lubuskiej. Z tą placówką Andrzej Toczewski związany był przez długie lata, od 1998 do 2015 r. był jej dyrektorem.

Był regionalistą, historykiem wojskowości, badaczem dziejów II wojny światowej, a w szczególności zbrodni hitlerowskich i problematyki jenieckiej.

Urodził się w 1947 r. Studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1983 r. Z zielonogórską uczelnią związał się zawodowo, pracował tam m.in. jako adiunkt w Instytucie Historii do 1994 r. Był także założycielem i dyrektorem wydawnictwa WSP.

W latach 1983–1988 pełnił funkcję sekretarza generalnego Lubuskiego Towarzystwa Naukowego. W 1988 roku został pełnomocnikiem rektora ds. rozwoju WSP, jednocześnie w Instytucie Historii był wykładowcą historii powszechnej po 1945 roku. Od roku 2003 do 2010 był zatrudniony jako docent w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, gdzie wykładał muzealnictwo i historię sztuki.

Od 1974 był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce (obecnie Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej). W latach 1996–1998 pełnił funkcję dyrektora Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Zielonej Górze. W latach 1994–1998 był dyrektorem Wydziału Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze.

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w latach 1998-2015. Twórca stałych ekspozycji Muzeum Wina i Muzeum Dawnych Tortur.

Pogrzeb śp. Andrzeja Toczewskiego – we wtorek, 24 marca 2020. Rozpoczęcie ceremonii pogrzebowej w kaplicy na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej (starym) o godz. 13.10.

źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej

Czytaj także: Andrzej Toczewski: Ofensywa styczniowa? To początek

Zobacz wideo: Muzeum Ziemi Lubuskiej - rozbudowa i odnalezione skarby

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska