Nie żyje dr Andrzej Toczewski, były dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Zasłużonego historyka pożegnamy we wtorek

red.
Mariusz Kapała
W piątek, 20 marca, odszedł Andrzej Toczewski, były dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, historyk, regionalista, Honorowy Obywatel Zielonej Góry.

O jego śmierci poinformowało Muzeum Ziemi Lubuskiej. Z tą placówką Andrzej Toczewski związany był przez długie lata, od 1998 do 2015 r. był jej dyrektorem.

Był regionalistą, historykiem wojskowości, badaczem dziejów II wojny światowej, a w szczególności zbrodni hitlerowskich i problematyki jenieckiej.

Urodził się w 1947 r. Studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1983 r. Z zielonogórską uczelnią związał się zawodowo, pracował tam m.in. jako adiunkt w Instytucie Historii do 1994 r. Był także założycielem i dyrektorem wydawnictwa WSP.

W latach 1983–1988 pełnił funkcję sekretarza generalnego Lubuskiego Towarzystwa Naukowego. W 1988 roku został pełnomocnikiem rektora ds. rozwoju WSP, jednocześnie w Instytucie Historii był wykładowcą historii powszechnej po 1945 roku. Od roku 2003 do 2010 był zatrudniony jako docent w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, gdzie wykładał muzealnictwo i historię sztuki.

Od 1974 był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce (obecnie Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej). W latach 1996–1998 pełnił funkcję dyrektora Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Zielonej Górze. W latach 1994–1998 był dyrektorem Wydziału Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze.

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w latach 1998-2015. Twórca stałych ekspozycji Muzeum Wina i Muzeum Dawnych Tortur.

Pogrzeb śp. Andrzeja Toczewskiego – we wtorek, 24 marca 2020. Rozpoczęcie ceremonii pogrzebowej w kaplicy na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej (starym) o godz. 13.10.

źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej

Czytaj także: Andrzej Toczewski: Ofensywa styczniowa? To początek

Zobacz wideo: Muzeum Ziemi Lubuskiej - rozbudowa i odnalezione skarby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska