MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedaleko Gorzowa montują odcinkowy pomiar prędkości. Kiedy zacznie działać?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trwa montaż odcinkowego pomiaru prędkości koło Gorzowa.
Trwa montaż odcinkowego pomiaru prędkości koło Gorzowa. Fot. Mariusz Kapała
Na trasie z Gorzowa do Kostrzyna trwa montaż urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości. Będzie on obejmował trzykilometrowy fragment drogi w miejscowości Białcz. Choć kamery są już zainstalowane na bramownicach, to jeszcze nie działają. Mają zostać uruchomione w najbliższych tygodniach.

Kilkadziesiąt urządzeń w całym kraju

W maju rozpoczął się montaż odcinkowych pomiarów prędkości. Pojawią się one w trzydziestu dziewięciu lokalizacjach w całym kraju i obejmą łącznie około dwieście kilometrów dróg. Montaż systemu ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Nie wystarczy już zdjąć nogę z gazu przed fotoradarem, bo ograniczeń prędkości trzeba będzie trzymać się na całym fragmencie trasy objętej takim nadzorem. Kierowcy, który za szybko go pokonają mogą spodziewać się wysokich mandatów.

Odcinkowy pomiar prędkości w Białczu

Obecnie w województwie lubuskim działają dwa odcinkowe pomiary prędkości. Urządzenia dyscyplinują kierowców w Sulechowie i Szlichtyngowej. Kolejny odcinkowy pomiar prędkości będzie na trzykilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej numer 132 w miejscowości Białcz w powiecie gorzowskim. Od kilku dni trwają tam prace przy montażu urządzeń.

Montaż odcinkowego pomiaru prędkości rozpoczął się tam kilka dni temu. Urządzenia są także w procesie legalizacji, po zakończeniu którego będziemy je odbierać od wykonawcy i sprawdzać, czy system został zainstalowany zgodnie z naszymi wytycznymi. Natomiast ostateczny termin uruchomienia odcinkowego pomiaru prędkości w tym miejscu jest uzależniony od zakładu energetycznego. Czekamy na doprowadzenie przyłączy i dopiero po zakończeniu tych prac będziemy mogli uruchomić urządzenie. Wcześniej system przejdzie też niezbędne testy, abyśmy mogli zweryfikować, czy wykonuje pomiary i rejestruje naruszenia prędkości w prawidłowy sposób - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Co ważne, na całej długości odcinkowego pomiaru prędkości w Białczu zmieniona została organizacja ruchu. Dopuszczalną prędkość ujednolicono tam do 50 kilometrów na godzinę.

Miał być jeszcze jeden, ale nie powstanie

W ramach rozbudowy systemu, w województwie lubuskim powstać miał jeszcze jeden odcinkowy pomiar prędkości - na drodze krajowej 27 pomiędzy Świdnicą a Nowogrodem Bobrzańskim. Już wiadomo, że kamer w tym miejscu nie będzie.

To zła wiadomość dla województwa lubuskiego, ponieważ musieliśmy zrezygnować z drugiej lokalizacji. Montaż odcinkowego pomiaru prędkości w tym miejscu okazał się niemożliwy ze względu na brak możliwosci doprowadzenia przyłącza energetycznego - tłumaczy Monika Niżniak.

Przeczytaj też: Elektroniczne tablice poinformują kierowców o utrudnieniach i pogodzie. Stanęły w Gorzowie

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Działanie odcinkowego pomiary prędkości jest bardzo proste. Kamera na bramce wjazdowej rejestruje dane pojazdu oraz czas wjazdu na odcinek pomiarowy. Druga kamera - zamontowana na bramce wyjazdowej – odczytuje czas wyjazdu z wyznaczonego odcinka. Bazując na tych danych system wylicza średnią prędkość pojazdu na monitorowanej trasie i zestawia ją z prędkością dopuszczalną. Jeżeli trasa została pokonana zbyt szybko, kierowca musi zapłacić mandat.

Nie tylko odcinkowe pomiary prędkości

Oprócz odcinkowych pomiarów prędkości przy polskich drogach pojawiają się także nowe fotoradary. Do stycznia przyszłego roku
w całym kraju zainstalowanych zostanie ponad dwieście urządzeń nowej generacji, które są znacznie skuteczniejsze i bardziej wydajne. W województwie lubuskim nowe fotoradary będą łowić drogowych piratów w:

  • Krzeszycach
  • Żarach
  • Olbrachtowie
  • Kargowej
  • Owczarach
  • Słubicach
  • Świebodzinie
  • Torzymiu
  • Wilkowie
  • Lutolu Suchym

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska