Niepodległościowe ścięcia w Skwierzynie

Dariusz Brożek
Siatkarze-amatorzy z zespołu Lisek-Bogusz wygrali turniej, zorganizowany w minioną środę, 11 listopada, w Skwierzynie z okazji przypadającego w tym dniu Święta Niepodległości.

Skwierzyński turniej od ponad 20 lat jest jedyną w powiecie międzyrzeckim sportową imprezą, upamiętniającą Święto Niepodległości. W tym roku w sali Zespołu Szkół Technicznych zmierzyli się zawodnicy trzech drużyn. W pierwszej odsłonie zawodnicy drużyny Czarni-Bledzew pokonali skwierzyńskich Wymiataczy w trudnym, pięciosetowym pojedynku 3:2 (25:20, 25:23, 24:26, 18:25 i 15:11). Wprawdzie trzeci i czwarty set należały do Wymiataczy, ale w dogrywce goście z Bledzewa zmobilizowali siły i wygrali czteropunktową przewagą.

W drugim meczu siatkarze Lisek-Bogusz (ich patronami są tytularni sponsorzy zespołu - redakcja) pewnie wygrali z Czarnymi 3:1 (25:18, 25:16, 19:25 i 25:19).

Do skwierzyniaków z Liska-Bogusza należało także trzecie spotkanie, podczas którego wywalczyli zwycięstwo w całym turnieju. Podczas derbowego meczu z Wymiataczami od samego początku dyktowali warunki gry. Pierwszego seta wygrali 25:18, drugiego zaś 25:23. W końcówce trzeciego ich rywale odskoczyli do przodu o kilka punktów, co zwiastowało czwartego, a być może także piątego seta. Wymiatacze wygrywali już 21:18, kiedy w ich rywale przeszli do kontrataku. Po kilku serwisach i znakomitych atakach Marcina Łukasiewicza siatkarze Liska-Bogusz wyszli na prowadzenie i wygrali 25:21. W nagrodę odebrali puchar, ufundowany i wręczony przez Jakuba Nawrota, dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skwierzynie.

W zwycięskiej drużynie grali Jakub Jakubowski, Maciej Stańczyk, Konrad Górnicki, Sebastian Gwoźdź, Aleksy Juszkiewicz i Marcin Łukasiewicz. - W tych turniejach uczestniczymy już dziesięć lat - mówi ich kapitan J. Jakubowski.
Jak zaznacza sędzia Zenon Ochwat, turniej był preludium rozgrywek Skwierzyńskiej Ligi Siatkówki, które rozpoczną się 5 grudnia. - Zapisy przyjmujemy do 27 listopada. Zgłosiło się już sześć zespołów z kilku miejscowości. Mam nadzieję, że będzie ich więcej - dodaje Z. Ochwat.

Jak podkreśla miejscowy działacz sportowy Jerzy Kuźmicz, podobnie jak niepodległościowe turnieje, lokalna liga siatkówki ma ponad dwudziestoletnie tradycje. W poprzednich latach zawodnicy grali w różnych miejscach. Nawet w koszarach wojskowych. W grudniu mecze rozgrywane będą w sali Zespołu Szkół Technicznych koło ronda. W przyszłym roku siatkarze przeniosą się do sali gimnastycznej przy gimnazjum, która obecnie jest jeszcze remontowana.