Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Pytania o liczbę kart są niezgodne z przepisami

Red.
Wideo
od 16 lat
Sygnały o tym, że komisje pytają wyborców o udział w referendum napływają również z woj. lubuskiego. Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej dla portalu i.pl potwierdza: "Są to działania na potężną skalę".

Do naszej redakcji zgłaszają się kolejne osoby, informujące o tym, że w czasie udziału w wyborach, pytane były przez członków komisji o to, czy chcą pobrać wszystkie karty do głosowania. Temat był poruszany przez Państwową Komisję Wyborczą już podczas pierwszej, niedzielnej konferencji prasowej.

- Niewłaściwe jest zadawanie pytania przez komisję, czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu czy do Senatu. Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym to chce głosować. Dopiero jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w uwagach zaznaczy taką informację - podkreślił Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Jedną z takich sytuacji udało się nam się zarejestrować w zielonogórskiej obwodowej komisji wyborczej. Nagranie poniżej.

od 16 lat

W PKW usłyszeliśmy, że podobnych incydentów w skali kraju jest wiele.

- Obecnie są to zachowania zgłaszane naprawdę na potężną skalę - podkreślił w rozmowie z i.pl Chmielnicki. - Jednak zgłoszenia kierowane nie są do centrali PKW, a do naszych delegatur - dodał rzecznik, który przyznał, że wkrótce PKW wyda specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Okręgowa Komisja Wyborcza w Zielonej Górze przyjęła dotychczas kilka oficjalnych zgłoszeń dotyczących pytania wyborców przez członków niektórych komisji obwodowych o to, czy chcą kartę do referendum – poinformował PAP dyr. Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski.

Jednoznaczny komunikat PKW

Już po rozpoczęciu głosowania Państwowa Komisja Wyborcza wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Poniżej jego pełna treść:

W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne oraz że mają one obowiązek postępować zgodnie z procedurą wydawania kart do głosowania określoną w pkt 49-51 wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r., stanowiące załącznik do uchwały nr 211/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 września 2023 r. (M.P. poz. 1079).
Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska