MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe, jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy, że w Lubuskiem mamy takie perły...Zobaczcie sami!

Dariusz Chajewski
Sanatorium w Trzebiechowie
Sanatorium w Trzebiechowie Mariusz Kapała
Kilka lat temu do okazałego budynku w Zielonej Górze, na skrzyżowaniu Ułańskiej i Westerplatte, przyszedł student. Oświadczył, że pisze o nim pracę magisterską. I tak dowiedzieliśmy się, że to dzieło jednego z najwybitniejszych architektów XX wieku. Co ciekawe, nie jest to ani pierwszy, ani ostatni taki przypadek w naszym regionie. Poznaj inne "odkrycia".

Hermann Muthesius (1861-1927) sprawił, że wyszły z mody przyciężkawe bryły Jugendstilu i eklektyzmu stylów historycznych, a zaczęła się nowoczesna architektura i działalność „Deutsche Werkbund”, Bauhausu, Neue Sachtlichkeit...

Willa fabrykanta

Niespodziewanie w Zielonej Górze odnajdujemy dwie jego prace - willę fabrykanta Waltera Hildebranda, bo o niej mowa i projekty domów osiedla robotniczego. Posesję fabrykanta podzielono na trzy strefy użytkowe, a głównym elementem jest dom dwukondygnacyjny zbudowany na planie litery L...

Natomiast w 1919 r. zaczęto budowę osiedla robotniczego na stoku jednego z najwyższych miejskich wzniesień: Grünbergshöhe, gdzie wykorzystano projekty Muthesiusa osiedla urzędniczego w Nauen.

[g]14959430[//g]

Mistrz secesji

Zdecydowanie najsłynniejszym podobnym odkryciem jest gmach sanatorium w Trzebiechowie. Dziś przeczytamy o nim w wielu podręcznikach i encyklopediach sztuki. A wszystko to rozpoczęło się od wizyty w 2003 r. wnuka ostatniego przedwojennego dyrektora sanatorium Erwina Bockhorn von der Banka, który stwierdził, że wygląd wnętrz budynek zawdzięcza sławnemu w Europie Belgowi, mistrzowi secesji van de Velde. I zaczęły tutaj zjeżdżać tłumy. Nawiasem mówiąc, o związkach artysty z Trzebiechowem na początku lat 90. minionego stulecia Ewa Lukas-Janowska, pracująca wówczas w Pracowni Konserwacji Zabytków w Zielonej Górze,

Dom wizjonera

Architekci z ciężkim westchnieniem spoglądają też na charakterystyczny tarasowy ogród w Gubinie. Przed wojną na jego szczycie stała Willa Wolfa, dzieło niemieckiego architekta, Ludwika Miesa von der Rohe, który w swoich czasach został okrzyknięty wizjonerem. Gubiński obiekt powstał w 1926 roku. Zamieszkał w niej gubeński fabrykant kapeluszy, Erich Wolf. Willa Wolfa to pierwszy budynek Miesa von der Rohe, który wykonał poza Berlinem. W nim po raz pierwszy zastosował koncepcję przestrzenną oraz materiały budowlane, które wcześniej pojawiały się w jego wizjonerskich projektach. Na szczęście pojawił się pomysł jej odbudowy.

Podnosi ciśnienie

Teraz pora na Jankową Żagańską. Przed wojną działały tutaj zakłady Zeipauer Dachstein und Braunkohlenwerke. To na jej zlecenie w 1923 Otto Bartning, wyznawca nowoczesnej architektury, rozpoczął prace nad wieżą ciśnień i nieistniejącym już dziś, domem dyrektora fabryki. Dziś pięciokondygnacyjna wieża ciśnień uchodzi za jeden z niewielu przykładów niemieckiego ekspresjonizmu w Polsce.

Witnica i Zbąszynek

Niezwykle ciekawa i zapomniana jest także willa Hoffmanna w Witnicy, w której widać unikalną na naszym terenie inspirację włoską architekturą willową. Jej twórcą był znany polski architekt i konserwator zabytków Sławomir Odrzywolski z Krakowa.
Na zakończenie Zbąszynek. W okresie międzywojennym stworzono tutaj dużą i nowoczesną infrastrukturę kolejową oraz kolonię według koncepcji miasta-ogrodu (projektantem był Friedrich Veil). Zabudowa przetrwała do dziś.

WIDEO: Ruiny dawnej żarskiej Wełny przy Podwalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska