Jesteś emerytem albo rencistą? Od października zmieniła się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85.528 zł. Co za tym idzie, zmieniła się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Zysk dla klientów ZUS to od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zobacz tabelę i sprawdź, ile zyskasz!

Emeryci i renciści: od października zmieniła się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85.528 zł. Co za tym idzie, zmieniła się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Zysk dla klientów ZUS to od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie!

Niższy podatek dla emerytów i rencistów: nowa stawka

Od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie zmniejszyła się z 18 do 17 proc.

Niższy podatek dla emerytów i rencistów: kto skorzysta

Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach - czyli także emeryci i renciści.

Niższy podatek dla emerytów i rencistów: już od października 2019

Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto, świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie!

Niższy podatek dla emerytów i rencistów: ile zyskasz, gdy masz minimalne świadczenie

Dzięki obniżeniu stawki podatkowej, osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie - to jest 1,1 tys. zł brutto (935 zł netto, czyli na rękę) - zyskają na czysto 8 zł. Ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł.

Tabela - wzrost wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych za październik w związku ze zmianą stawki podatku Infografika: ZUS
Tabela - wzrost wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych za październik w związku ze zmianą stawki podatku
Infografika: ZUS ZUS

Niższy podatek dla emerytów i rencistów: to warto wiedzieć

ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85.528 zł.

Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. - uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc.

Klienci ZUS mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

Tabela - wzrost wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych za październik w związku ze zmianą stawki podatku Infografika: ZUS
Tabela - wzrost wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych za październik w związku ze zmianą stawki podatku
Infografika: ZUS ZUS

Źródło: ZUS

WIDEO: 500+ dla niepełnosprawnych i emerytów. Co musisz wiedzieć?