MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocny alarm dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. WSZYSCY zostali wezwani do jednostek

OPRAC.: red.
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W nocy z piątku na sobotę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy, wzywający do natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach. Dlaczego? Mamy wyjaśnienie.

W nocy z piątku na sobotę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy obligujący do natychmiastowego stawiennictwa. Co się stało? Okazuje się, że nie chodziło o żadne nagłe zagrożenie.

To się nazywa certyfikacja

- Sprawdzenie liczby żołnierzy, którzy stawili się w swoich jednostkach w określonym czasie, to jeden z elementów trwającej certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze przemieszczający się do jednostek, to element ćwiczenia. Nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa, ani z działaniami wojennymi w Ukrainie - wyjaśnia por. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj Sił Zbrojnych spełnia określone normy i kryteria, a zatem zdolny jest do wykonania przydzielonych mu zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny. Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe.

To normy opracowane na potrzeby NATO

W certyfikacji bierze udział także 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Podległe pododdziały sprawdzane są m.in. kątem zdolności potencjału osobowego, wyposażenia, czy czasu uzyskania gotowości do realizacji zadań.

- Proces oceny zdolności do wykonywania zadań przez Wojska Obrony Terytorialnej przeprowadzany zostanie w oparciu o normy ujęte w dokumencie Forces Standards Volume VII Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units (CREVAL), które opracowane zostały na potrzeby standaryzacji działań sił zbrojnych państw członkowskich NATO - dodaje w komunikacie por. Anna Jasińska – Pawlikowska.

W ramach certyfikacji ocenia się kilka obszarów działalności, spośród których wymienić można:

  1. - procentowy stan ukompletowania stanem osobowym i wyszkolenie żołnierzy, na poziomie zapewniającym realizację zadań;
  2. - procentowe ukompletowanie zasadniczym sprzętem wojskowym oraz sprawność tego sprzętu;
  3. - poziom zapasów taktycznych, które powinny zapewnić osiągnięcie założonej kategorii gotowości bojowej i realizację zadań.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska