Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa szansa na odbudowę Willi Wolfa w Gubinie? Inwestycję mają wesprzeć biznesmeni z Berlina

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Willa Wolfa w Gubinie zachowana na starych szkicach i fotografiach.
Willa Wolfa w Gubinie zachowana na starych szkicach i fotografiach. Archiwum [/quot/]GL[/quot/]/Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej
Od dawna mówi się o odbudowie Willi Wolfa w Gubinie, zaprojektowanej przez Ludwika Miesa van der Rohe, który wyprzedził swoją epokę. Urząd miasta angażuje się, aby wyjątkowy zabytek zrekonstruować, choć podkreśla, że potrzebne jest wsparcie zewnętrzne. Wygląda na to, że zainteresowanych odbudową jest coraz więcej. Jak mówi burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak, chęć wsparcia wyraził przedsiębiorca z Berlina.

Jeden z ważniejszych kroków, dotyczących odbudowy Willi Wolfa, już został poczyniony. Gubin złożył projekt pod nazwą "Dwa Ratusze, jedno Euromiasto", który został zaakceptowany. Dzięki temu otrzyma pieniądze na wykonanie koncepcji odbudowy gubińskiego zabytku.

- Zostanie też przygotowany program fucnkjonalno-użytkowy, który pozwoli nam wykonać wniosek o dofinansowanie unijne - mówi burmistrz Bartłomiej Bartczak.

Jak dodaje, tego typu przedsięwzięcie miasto nie jest w stanie samo udźwignąć. Staranie się o dotacje unijne lub rządowe to jedna z możliwości odbudowania Willi Wolfa. Inną jest pozyskanie pomocy zewnętrznej, np. od inwestorów. I być może taka się w Gubinie pojawi.

Gubin: Fara i Willa Wolfa do odbudowy, jeśli inwestycje wesprą Niemcy. Potrzeba ok. 50 mln zł!

Berlińscy przedsiębiorcy zainteresowani odbudową Willi Wolfa w Gubinie

Burmistrz Bartłomiej Bartczak zdradził, że wolę odbudowy gubińskiego zabytku przejawia berliński przedsiębiorca. - Właściwie jest grupa osób z Niemiec, która jest bardzo zainteresowana Willą Wolfa i chcą zaangażować się w projekt - zdradza burmistrz Bartczak.

Nie wiadomo wciąż jednak jak bardzo będą mogli pomóc. Ponadto inicjatywa odbudowy gubińskiego zabytku już była wspierana. Już cztery lata temu, w 2016 roku stowarzyszenie niemieckich architektów, z Florianem Mausbachem na czele, zamierzało zrekonstruować dzieło Miesa von der Rohe i przekazało na ten cel 2 mln euro.Wszystko wskazywało nawet na to, że prace ruszą w 2019 roku. Tymczasem nawet prace archeologiczne na terenie Willi Wolfa, które również były planowane od dłuższego czasu, ponownie muszą zostać przesunięte. Tym razem przez epidemię koronawirusa.

Czym jest Willa Wolfa?

Słynna Willa Wolfa to dzieło niemieckiego architekta, Ludwika Miesa von der Rohe, który w swoich czasach został okrzyknięty wizjonerem. Zrewolucjonizował budownictwo. Gubiński obiekt powstał w 1926 roku. Willa przetrwała 19 lat zanim została zburzona pod koniec II wojny światowej. Był to nowatorski obiekt jak na tamte czasy.

Willa Wolfa to pierwszy budynek Miesa von der Rohe, który wykonał poza Berlinem. W nim po raz pierwszy zastosował nową koncepcję przestrzenną oraz materiały budowlane, które wcześniej pojawiały się jedynie w jego wizjonerskich projektach.

Zrekonstruowana Willa Wolfa miałaby ściągnąć turystów z całego świata i służyłaby jako muzeum Euromiasta Gubin-Guben.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska