MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi profesorowie na Uniwersytecie Zielonogórskim: Maria Mrówczyńska i Łukasz Pisarczyk

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk
Prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk Marek Lalko / Archiwum prywatne
Dr hab. inż. Maria Mrówczyńska otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport, a dr hab. Łukasz Pisarczyk tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.

Profesor Maria Mrówczyńska urodziła się w 1974 r. w Zielonej Górze. W 1999 r. ukończyła studia na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W roku 2006 na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej obroniła rozprawę doktorską, a w roku 2013, również na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, na podstawie rozprawy habilitacyjnej stanowiącej zwarty cykl publikacji oraz oceny dorobku naukowego, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia.

Prof. Maria Mrówczyńska wiceministrem nauki

Z zielonogórską uczelnią związana jest od 1999 r. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a w 2019-2020 dyrektorem Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport. W latach 2020-2023 pełniła funkcję prorektora ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z dniem 4 stycznia br. została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prof. Mrówczyńska jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 150 publikacji tematycznie związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz badaniami prowadzonymi w interdyscyplinarnych zespołach, które dotyczą zastosowań sztucznej inteligencji w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska.
Jest recenzentem ponad 300 artykułów naukowych, kilkunastu rozpraw doktorskich oraz postępowań habilitacyjnych. Na kadencje 2020-2024 oraz 2024-2027 została wybrana na członka Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Prof. Łukasz Pisarczyk współautorem popularnego podręcznika

W przypadku prof. Łukasza Pisarczyka - osiągnięciami naukowymi wskazanymi w postępowaniu o nadanie tytułu były monografie „Autonomiczne źródła prawa pracy oraz Reforma zbiorowego prawa pracy. Próba kodyfikacji a nowelizacja przepisów prawa pracy”. W postępowaniu przedstawiono pięć pozytywnych recenzji. Rada Doskonałości Naukowej na podstawie jednogłośnej decyzji Prezydium postanowiła wystąpić do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie dr. hab. Łukaszowi Pisarczykowi tytułu profesora.
Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Profesor nadzwyczajny, a następnie profesor uczelni na uniwersytetach: Warszawskim, Śląskim w Katowicach oraz Zielonogórskim (od 2022 roku) - kierownik Katedry Prawa Pracy i Postępowania Cywilnego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Profesor wizytujący na Uniwersytecie Lumière Lyon 2. W latach 2016-2018 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Członek kolegiów redakcyjnych (Monitor Prawa Pracy) i rad programowych czasopism naukowych. Jest kierownikiem krajowych grantów badawczych oraz członek międzynarodowych zespołów naukowych. Autorem licznych publikacji, w tym artykułów, rozdziałów w książkach, glos, komentarzy czy wreszcie monografii. Współautor (z prof. Ludwikiem Florkiem) cieszącego się dużą popularnością podręcznika Prawo pracy.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska