Od 1 grudnia 2018 obowiązują tylko e-zwolnienia e-ZLA. Co to oznacza dla pacjentów i lekarzy? Co się zmieni? To musisz wiedzieć!

Redakcja
Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi.
Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. 123 rf
Od 1 grudnia obowiązywać będą elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA. To koniec z wystawianiem tradycyjnych zwolnień. Co się zmieni dla pacjentów i lekarzy?

Po pierwsze wygoda. Dzięki e-zwolnieniu przede wszystkim wyjdziemy od lekarza z jednym kwitem mniej. Nie będziemy musieli się również martwić o kwestię dostarczenia zwolnienia do pracodawcy, bowiem system zrobi to za nas. Wystarczy, że przyjmujący nas lekarz wyśle taki elektroniczny dokument i już wszystko będzie załatwione.

E-Zwolnienie e-ZLA. Jak to działa?

Lekarz, który będzie chciał wystawić zwolnienie lekarskie po pierwsze będzie musiał zalogować się do systemu na swoje konto. Tam będzie trzeba wypełnić specjalny formularz, który będzie zawierał wszystkie informacje o pacjencie. Kolejnym krokiem jest wysłanie przez lekarza elektronicznego zwolnienia do ZUS-u. Zarówno pracodawca jak i lekarz będzie zwolniony z obowiązku dostarczania takiego dokumentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proste prawda? Warto również dodać, że już od 2016 roku lekarze mieli możliwość wystawiania zwolnienia w formie elektronicznej, jednak od 1 lipca 2018 roku ma to być już obowiązkowe i zastąpić papierowe L4.

Elektroniczna recepta i skierowanie? Na czym to polega? Co się zmienia?

Papierowe zwolnienie znika, chyba, że...

Jest przewidziany wyjątek od reguły. Dotyczy on wizyty lekarza w domu chorego, podczas której może on nie mieć dostępu do internetu i tym samym swojego konta. W takim przypadku lekarz wystawi zaświadczenie lekarskie. Pracownik otrzymującego takowe zaświadczenie będzie musiał je albo przekazać do ZUS-u, albo dostarczyć pracodawcy. Lekarz będzie musiał w ciągu trzech dni wprowadzić wystawione w taki sposób zaświadczenie do systemu i przekazać je drogą elektroniczną do ZUS-u.

Kupując samochód każdy chce, aby był on bezawaryjny. Zwłaszcza, jeśli wydajemy na niego sumę rzędu 20-30 tysięcy złotych. Przed kupnem takim autem trzeba się przejechać, zrobić sondę, co najczęściej się psuje i czy są to usterki poważniejsze, czy takie, które nie uszczuplą znacząco naszego portfela. W niniejszym materiale zapoznacie się z rankingiem najmniej awaryjnych samochodów w przedziale cenowym od 20 do 30 tys. złotych, które polecają mechanicy. Przy poszczególnych modelach znajdziecie informacje na jakie dolegliwości cierpią poszczególne modele. Na ocenę ogólną jaką otrzymuje samochód składa się zawieszenie, karoseria, elektryka, napęd i zawieszenie. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie podjąć decyzję o wyborze samochodu dla siebie. Sprawdźcie jakie samochody w przedziale 20-30 tys. zł znalazły się na naszej liście.<b>POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:</b><a href="https://gazetalubuska.pl/kupujesz-samochod-te-modele-polecaja-mechanicy-co-sie-najczesciej-w-nich-psuje-ktore-auto-jest-najmniej-awaryjne-lista-modeli/ga/13547053/zd/31506531"><h2><b>Kupujesz samochód? Te modele do 10 tys. zł polecają mechanicy. Które auto jest najmniej awaryjne?</b></h2><img src="https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/f7/3a/5bb5ebd475a7e_p.jpg?1539702812" width="100%"></a><a href="https://gazetalubuska.pl/kupujemy-uzywany-samochod-w-przedziale-1020-tys-zl-te-auta-wg-mechanikow-sa-najmniej-awaryjne-co-najczesciej-sie-w-nich-psuje/ga/13569302/zd/31661858"><h2><b>Używane auto za 10-20 tys. zł. Te są najmniej awaryjne [LISTA]</b></h2><img src="https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/a3/e1/5bc0591845f8d_p.jpg?1539686653" width="100%"></a><a href="https://gazetalubuska.pl/kupujemy-samochod-w-przedziale-2030-tys-zl-te-auta-sa-najmniej-awaryjne-co-najczesciej-sie-w-nich-psuje/ar/13635212"><h2><b>Kupujemy samochód w przedziale 20-30 tys. zł. Te auta są najmniej awaryjne</b></h2><img src="https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/22/ec/5bdc5a785bfbe_o.jpg?1541167754" width="100%"></a>Zobacz również: Największe i najbardziej luksusowe coupe od Mercedesa zostało odświeżone. Nowa S-klasa to pokaz możliwości marki<script class="XlinkEmbedScript" data-width="700" data-height="393" data-url="//get.x-link.pl/ecf5a0f6-1d27-b3df-c50b-4526822af723,4e6649ab-53c7-6c74-5226-5c65fb4e57aa,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>Źródło:TVN Turbo<center><div class="fb-like-box" data-href="https://www.facebook.com/gazlub/?fref=ts" data-width="700" data-show-faces="true" data-stream="false" data-header="true"></div></center>

Kupujemy samochód w przedziale 20-30 tys. zł. Te auta są naj...

Faktem jest, że wystawienie elektronicznego zwolnienia będzie trwało krócej, niż formularz w wersji papierowej. Po wpisaniu numeru pesel ubezpieczonego, pozostałe dane zostaną automatycznie zapisane w zaświadczeniu lekarskim w formie dokumentu elektronicznego.

Co zatem zmieni się w 2018 roku?

L4 przestanie obowiązywać w wersji papierowej i zastąpiony zostanie wersją elektroniczną. To po pierwsze. Wygodniej będziesz z perspektywy lekarza, pracodawcy i wreszcie samego pracownika.

Pracodawca otrzyma twoje e-zwolnienie

Kiedy pracodawca założy profil na platformie PUE otrzyma natychmiast wiadomość dotyczącą tego, że jego pracownikowi wystawiono zaświadczenie lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego oraz otrzyma samo e-zwolnienie. A co jeśli pracodawca nie posiada profilu w PUE? Niestety w takim przypadku przekazanie mu odpowiedniego zaświadczenia nie będzie możliwe. W tej sytuacji lekarz będzie musiał wystawić dokument, tzw. elektroniczny wydruk zaświadczenia lekarskiego. Osoba, który otrzyma taki dokument będzie zobowiązana do dostarczenia go pracodawcy.

Wsparcie ZUS

W związku z wejściem w życie od 1 grudnia 2018 roku obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi szkolenia i wspiera w działaniach na rzecz upowszechniania elektronizacji zwolnień lekarskich.

Pracownicy terenowych jednostek ZUS informują lekarzy i placówki medyczne o:

 • zmianie przepisów i terminie, od którego będzie istniał obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w postaci elektronicznej,
 • tym, jak wystawiać e-ZLA na PUE ZUS,
 • korzyściach i ułatwieniach wynikających z wystawiania e-ZLA,
 • nowej metodzie podpisywania e-ZLA (bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS).

Pracownicy ZUS zakładają też lekarzom konta w PUE ZUS i pomagają w uzyskaniu bezpłatnego certyfikatu do podpisywania e-ZLA. Prowadzą też zakresie wystawiania e-ZLA. Ponadto współpracują z placówkami medycznymi oraz producentami aplikacji gabinetowych w celu dostosowania aplikacji gabinetowych do wystawiania zwolnień.

E-zwolnienie w Lubuskiem

Od 2016 roku lekarze mogli się powoli uczyć i te zwolnienia wdrażać. Były w tym zakresie prowadzone specjalne szkolenia, ktore przeprowadzano też na życzenie lekarzy w ich gabinetach czy ośrodkach zdrowia.

E- zwolnienie e-ZLA jak to działa

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Wzór zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie dokumentu elektronicznego jest ustalony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

E- zwolnienie e-ZLA to ułatwienia dla lekarzy

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.

Chcesz założyć profil na PUE? Skorzystaj z pomocy

 • z pomocy pracowników ZUS w Centrum Obsługi Telefonicznej (konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.- pt. w godz. 7.00-18.00):
 • pod numerem telefonu 22 560 16 00 (koszt połączenia według umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym)
 • za pośrednictwem e-maila [email protected]
 • przez komunikator Skype na stroniewww.zus.pl pod zus_centrum_obslugi_tel
 • przez czat na stronie www.zus.pl
 • z pomocy pracowników w najbliższej placówce ZUS,
 • z instrukcji na www.zus.pl oraz ulotek dostępnych w Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS

.

E- zwolnienie e-ZLA szybkość i wygoda:

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

E- zwolnienie e-ZLA - system podpowiada lekarzowi

System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

E- zwolnienie e-ZLA automatycznie wędruje do ZUS

Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Jeśli lekarze wybiorą elektroniczną formę wystawiania zwolnień nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.

Wystawianie e-ZLA jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej.

ZUS udostępnił dokumentację konieczną do wytworzenia oprogramowania do przekazywania e-ZLA przez zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.

Dysplazja Lewandowsky'ego-Lutza Uwarunkowana genetycznie ciężka choroba skóry, w toku której na ciele pacjenta pojawiają się zmiany przypominające wyglądem korę drzewa. W przebiegu choroby dochodzi do nieprawidłowego namnażania się komórek skóry tworzacych widoczne, brązowe narośla. Chorobowe zmiany skórne powodują najczęściej ogromne problemy z codziennymi czynnościami, takimi jak spożywanie posiłków czy chodzenie (narośla mogą ważyć kilka kilogramów).Zobacz również: W Chinach żyje "kobieta guma". Potrafi ekstremalnie wyginać swoje ciało<script class="XlinkEmbedScript" data-width="700" data-height="393" data-url="//get.x-link.pl/5b21f7eb-9cd7-4dde-e775-8e5b498a42b9,b1bf6b94-ac76-6579-3075-98fcef8d6795,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>Źródło:RUPTLY<b>POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:</b><a href="http://www.gazetalubuska.pl/strona-kobiet/zdrowe-zycie/g/masz-te-objawy-uwazaj-to-moze-byc-nowotwor-co-zrobic-gdy-zauwazymy-zmiany-w-naszym-organizmie-trzeba-szybko-konsultowac-sie-z,13250146,29593634/"><h2><b>Masz te objawy? Nie bagatelizuj ich. To może być nowotwór!</b></h2><img src="https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/dd/69/5b210564bc81a_p.jpg?1528971428" width="100%"></a><center><div class="fb-like-box" data-href="https://www.facebook.com/gazlub/?fref=ts" data-width="700" data-show-faces="true" data-stream="false" data-header="true"></div></center>

8 niezwykle rzadkich chorób i zaburzeń. Kora drzewa zamiast ...

Bezpłatny certyfikat z ZUS dla lekarza do podpisywania e-ZLA

 • Certyfikat z ZUS jest ważny przez 5 lat – po upływie tego okresu można wnioskować o jego ponowne wydanie. Lekarz może podpisać certyfikatem z ZUS nie tylko e-ZLA, ale również kilka innych dokumentów:
 • ZUS FZLA (wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich),
 • AZLA (anulowanie zwolnienia),
 • UZLA (unieważnienie pobranych wcześniej numerów – pustych druków ZLA do wypełniania w razie braku możliwości wystawiania elektronicznego),
 • ZUS PR-4 (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS)

.

Lekarz może wysłać wniosek o certyfikat na portalu PUE ZUS. Otrzyma go w ciąg kilku minut.

Certyfikat trzeba pobrać z portalu PUE ZUS. Robi się to tylko raz. Certyfikat można zachować w komputerze lub przenieść na nośnik zewnętrzny (np. pendrive).

Aby podpisywać e-ZLA (i inne dokumenty) certyfikatem z ZUS, musi być on dostępny na urządzeniu, na którym się je wystawia. Ten sam certyfikat można zainstalować na wszystkich urządzeniach, z których się korzysta.

W trakcie podpisywania e-ZLA (i innych dokumentów) tym certyfikatem, trzeba podać hasło. Lekarz sam je sobie ustala.

Filmy instruktażowe

Lekarze mogą skorzystać z 6 krótkich filmów instruktażowych. Każdy dotyczy ważnego zagadnienia związanego z wystawianiem e-ZLA. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich, bo pokazują nowe funkcjonalności PUE ZUS.

Zanim lekarz skorzysta z możliwości wystawiania e-ZLA powinien założyć profil na PUE. Szczegółowy opis rejestracji, logowania i ustawiania profilu na PUE znajduje się w ulotce (Rejestracja, logowanie i ustawienia profilu).

Z poniższych filmików można się dowiedzieć jakie są korzyści z wystawiania e-ZLA oraz jak krok po kroku:

Założyć profil na PUE i poznać zalety wystawiania e-ZLA:

Wystawić e-zwolnienie:

Wystawić e-zwolnienie na opiekę:

Wystawić e-zwolnienie za okres wsteczny:

Anulować zwolnienie:

Zelektronizować zwolnienie:

Korzyści dla pracodawców

Jeśli pracodawca założy profil na PUE otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie.

Obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku ciążył na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli co do zasady rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

Na PUE jest wydzielone specjalne miejsce, w którym są widoczne elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

E- zwolnienie e-ZLA to mniej obowiązków dla pacjentów

Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie musi już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS.

Pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Konieczne jest natomiast przesłanie (złożenie) wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe. Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca, np. poprzez ZUS Z-3.

E-zwolnienie e-ZLA. Pracodawca musi mieć profil na PUE

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi system - wyświetli komunikat. Jest to także oczywiste dla pracownika. Płatnicy nieposiadający profilu na PUE musieli bowiem poinformować (w formie pisemnej) swoich ubezpieczonych do końca grudnia 2015 roku o obowiązku dostarczania im wydruków e-ZLA począwszy od 1 stycznia 2016 roku.

Graham jest mężczyzną, choć niecodziennej postury. Jeśli byśmy wyglądali tak, jak on, to niestraszne byłyby nam wypadki. Z kolizji, czołówek, kraks wychodzilibyśmy cali i zdrowi.

Oto Graham. Człowiek, który przeżyje każdy śmiertelny wypade...

Nowych ubezpieczonych (np. pracowników) płatnik składek (np. pracodawca), nieposiadający profilu na PUE ZUS, musi poinformować w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, o obowiązku dostarczania przez nich wydruku e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu.

Jeśli płatnik składek, który mimo braku obowiązku posiadania profilu na PUE ZUS, założy taki profil, powinien w terminie 7 dni od dnia jego utworzenia poinformować ubezpieczonego (w formie pisemnej) o ustaniu ciążącego na nim obowiązku dostarczania mu wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu.

Wydruk E-zwolnienie e-ZLA

Wydruk wystawionego przez lekarza zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest przekazywany ubezpieczonemu:

 • gdy z informacji udostępnionych na profilu lekarza na PUE ZUS wynika, że płatnik składek (np. pracodawca) nie posiada profilu na PUE ZUS,
 • na żądanie ubezpieczonego nawet, jeżeli płatnik składek ma profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS

.

Płatnik składek, który nie ma profilu na PUE ZUS otrzymuje wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA bezpośrednio od:

 • ubezpieczonego (także wtedy, gdy nie jest płatnikiem zasiłku). Nie dotyczy to osób:
 • prowadzących działalność pozarolniczą oraz osób z nimi współpracujących,
 • duchownych,
 • których niezdolność do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
 • podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego niemającego siedziby w Polsce, które dokumenty do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku składają w ZUS

.

Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.

Sporządzenie wydruku jest możliwe tylko po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego, podpisaniu i wysłaniu do ZUS.

E-zwolnienie e-ZLA a brak dostępu do internetu

Przepisy przewidują wystawienie zaświadczenia lekarskiego na formularzu w wersji papierowej wydrukowanym z systemu. Jest tak, gdy wystawienie e-ZLA nie jest możliwe - w szczególności w razie braku połączenia internetowego (np. w czasie wizyty domowej) lub braku możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. W takich sytuacjach, lekarz ma możliwość skorzystania z formularzy zaświadczeń lekarskich wydrukowanych wcześniej z systemu. Każdy wydrukowany przez lekarza formularz ma identyfikator (serię i numer) i jest zarejestrowany w systemie. Wystawione na nim zwolnienie nie zawiera numeru statystycznego choroby. Dane i informacje niezbędne do wystawienia zaświadczenia w tym trybie musi przekazać lekarzowi pacjent (ubezpieczony).

Zwolnienie w formie papierowej. Kiedy i o co chodzi

W dniu badania lekarz przekazuje pacjentowi (ubezpieczonemu) takie zaświadczenie z jego pieczątką i podpisem. Zaświadczenie to pacjent (ubezpieczony) musi przekazać płatnikowi składek, nawet jeżeli ma on profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS.

Zwolnienie w formie papierowej. Obowiązki lekarza i pacjenta

Po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego na formularzu wydrukowanym z systemu lekarz musi je wprowadzić do systemu. Lekarz ma obowiązek przekazać zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego do ZUS w ciągu 3 dni roboczych od wystawienia zaświadczenia na formularzu wydrukowanym z systemu. E-ZLA powinno zawierać dane i informacje zawarte w zaświadczeniu na formularzu wydrukowanym z systemu oraz numer statystyczny choroby. Jeżeli wprowadzenie do systemu i przekazanie e-ZLA w terminie 3 dni nie będzie możliwe (np. w przypadku braku dostępu do Internetu), lekarz przekazuje je nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od ustania przyczyn, które uniemożliwiają przekazanie zaświadczenia.

Zwolnienie w formie papierowej. Kiedy i o co chodzi

Jeżeli w zaświadczeniu lekarskim wystawionym na formularzu wydrukowanym z systemu popełniono błąd i został on stwierdzony w dniu badania w obecności pacjenta (ubezpieczonego), to lekarz informuje go o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia oraz przekazuje nowe. Lekarz przesyła informację o stwierdzeniu nieważności formularza zaświadczenia lekarskiego do ZUS.

E-zwolnienie e-ZLA/K. Kontrola prawidłowości wystawiania zwolnień

0
Gdy podczas kontroli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż określona w e-ZLA to wystawi zaświadczenie lekarskie e-ZLA/K. Jest ono traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Zaświadczenie e-ZLA/K będzie dostępne na profilu PUE ZUS płatnika składek (m.in. pracodawcy). Gdy płatnik nie założy profilu na PUE ZUS to ubezpieczony (np. pracownik) otrzyma wydruk zaświadczenia wystawionego przez lekarza orzecznika ZUS, który będzie musiał dostarczyć płatnikowi składek.

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. "Papierowe odejdą do historii"

Źródło:TVN24

W przypadku ustalenia wcześniejszej daty ustania niezdolności do pracy będzie wydawana przez ZUS decyzja o braku prawa do zasiłku chorobowego.

Dokumentowanie prawa do zasiłków

Dokumentami, które stwierdzają czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub chorym innym członkiem rodziny są:

 • zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA),
 • zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu wydrukowanym z systemu - zaświadczenie to jest dokumentem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku przez płatnika składek lub ZUS, nawet jeśli nie ma jeszcze udostępnionego e-ZLA w ZUS i na profilu płatnika składek, tj. zanim lekarz wprowadzi to zaświadczenie do systemu,
 • wydruk e-ZLA, który lekarz jest zobowiązany przekazać ubezpieczonemu, jeżeli płatnik składek nie ma profilu na PUE ZUS lub na wniosek ubezpieczonego, nawet jeżeli płatnik składek ma profil na PUE ZUS.

Błąd w e-ZLA

Gdy w e-ZLA zostanie popełniony błąd, lekarz w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego ustalenia albo otrzymania o nim informacji stwierdza nieważność wystawionego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Lekarz przekazuje elektronicznie do ZUS:

 • informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd, albo
 • informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd oraz nowe zaświadczenie lekarskie e-ZLA (zawierające identyfikator i datę jego wystawienia, po sprostowaniu tego błędu, uwierzytelnione z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP).

Gdy przekazanie informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA i ewentualnie nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA w terminie 3 dni roboczych nie jest możliwe, lekarz musi wykonać ten obowiązek nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od ustania przyczyn, które uniemożliwiały przekazanie tej informacji lub zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd, lekarz przekazuje także, w formie pisemnej, pacjentowi (ubezpieczonemu).

Jeżeli z informacji udostępnionej na profilu lekarza na PUE ZUS wynika, że płatnik składek ubezpieczonego (np. pracodawca) nie ma profilu na PUE ZUS, informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym błąd został popełniony (albo tę informację wraz z wydrukiem nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA), lekarz przekazuje ubezpieczonemu (np. pracownikowi). Informuje go jednocześnie o obowiązku dostarczenia tych dokumentów płatnikowi składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż następnego dnia po dniu otrzymania informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd (albo informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd oraz nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA) udostępnia bezpłatnie na profilu PUE płatnika składek:

 • informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd, płatnikowi składek wskazanemu w zaświadczeniu lekarskim e-ZLA, w którym został popełniony błąd,
 • nowe zaświadczenie lekarskie e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby) płatnikowi składek wskazanemu w nowym zaświadczeniu lekarskim e-ZLA

.

Przy ustalaniu, czy e-ZLA wydane w miejsce zaświadczenia lekarskiego, w którym został popełniony błąd zostało wystawione zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, brana jest pod uwagę data wystawienia zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd.

Jeżeli błąd w zaświadczeniu lekarskim ma wpływ na prawo do zasiłku (np. dotyczy okresu niezdolności do pracy) lub jego wysokość (np. błędnie został wpisany okres pobytu w szpitalu czy kod literowy), ZUS z urzędu wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku lub o zmianie jego wysokości.

W przypadku gdy do wypłaty zasiłku zobowiązany jest płatnik składek, decyzja dotycząca prawa do zasiłku lub zmiany jego wysokości, jest wydawana na wniosek ubezpieczonego lub płatnika składek.

Zwolnienia w dotychczasowej - papierowej formie

Do końca listopada 2018 roku lekarz będzie mógł wystawiać papierowe zwolnienia według dotychczas obowiązujących zasad. Jeśli wystawi papierowe zwolnienie, musi poinformować pacjenta o konieczności doręczenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (m.in. w przypadku przedsiębiorców) w termie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostanie obniżony o 25% (za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia).

źródło: ZUS

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Olej kokosowy - jaki wybrać? Zdrowy zamiennik w kuchni i kosmetyce. [WŁAŚCIWOŚCI, CENA, RODZAJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie