MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 października w Gorzowie będzie można studiować prawo. AJP z „zielonym światłem” od ministra

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
- Decyzja o utworzeniu kierunku prawo jest ostateczna - mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża.
- Decyzja o utworzeniu kierunku prawo jest ostateczna - mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża. Jarosław Miłkowski
Od nowego roku akademickiego w Akademii im. Jakuba z Paradyża będzie można studiować prawo. - Rekrutacja ruszy lada dzień – mówi rektor gorzowskiej uczelni.

- Od 1 października ruszymy z kształceniem na kierunku prawo – mówi z radością prof. Elżbieta Skorupska Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża. Gorzowska uczelnia otrzymała właśnie decyzję ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w której udzielił on pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich.

Chętni już dzwonią

Na pierwszy rok akademia zamierza przyjąć 30 osób. - Już mamy telefony o możliwość przeniesienia się z innej uczelni. Rekrutacja ruszy lada dzień – mówi rektor.

O tym, że Akademia im. Jakuba z Paradyża chce uruchomić kierunek prawo, po raz pierwszy usłyszeliśmy w październiku, przy okazji inauguracji trwającego właśnie roku akademickiego.

- Nie mamy problemu z kadrą, mamy bibliotekę, mamy bazę. Powinniśmy otrzymać zgodę – mówiła wówczas prof. E. Skorupska-Raczyńska.

Wniosek do ministerstwa uczelnia złożyła 29 lutego tego roku. 11 marca został on przekazany do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która miała dwa miesiące na wydanie opinii.

- Przed upływem tego terminu, 25 kwietnia, prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej podjęło uchwałę, w której Komisja wyraził pozytywną opinię dotyczącą naszego wniosku. W poniedziałek dostaliśmy decyzję ministra nauki, w której udzielił on Akademii Jakuba z Paradyża pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku prawo – mówi prof. Skorupska-Raczyńska. Dodaje, że decyzja jest ostateczna. I nie wymagała uzasadnienia, „gdyż uwzględnia ona w całości żądanie akademii”.

- Mamy własną kadrę i to była moc oraz siła wniosku. W dziedzinie prawo mamy ponad dwudziestu pierwszoetatowych pracowników badawczo-dydaktycznych. W tej grupie jest piętnastu doktorów i doktorów habilitowanych. Mamy podpisane umowy n praktyki na łączną liczbę 120 miejsc – mówi rektor akademii.

Prawo jest kolejnym na AJP kierunkiem z jednolitymi studiami magisterskimi. Niedawno uczelnia uzyskała zgodę na uruchomienie kierunku analityka medyczna. Wcześniej miała już takie uprawnienia jeśli chodzi o pedagogikę.
Od nowego roku akademickiego na gorzowskiej uczelni będzie można studiować na 22 kierunkach. W tej grupie jest 18 licencjackich oraz 11 magisterskich uzupełniających.

W Gorzowie będzie uniwersytet?

AJP coraz mocniej stawia też na kierunki medyczne. Kształci już pielęgniarki, szykuje się do stworzenia Centrum Symulacji Medycznej i coraz głośniej mówi, że chce otworzyć kierunek lekarski. Czy to oznacza, że będzie można myśleć o przekształceniu akademii w uniwersytet?

- W świetle obowiązującego prawa, uniwersytetem może być ta uczelnia, która została oceniona pod kątem sprawności naukowej przynajmniej w sześciu dyscyplinach. My mamy zewaluowane siedem dyscyplin. Mamy trzy „B+” pozwalające szkoły doktorskiej, pozostałe cztery to kategorie „B”. Wśród tych kategorii powinna znaleźć się jedna „A”. Następna ewaluacja odbędzie się po 2026. Wtedy też zostaniemy poddani ocenie. Pracujemy na wyższy poziom ewaluacji aniżeli mieliśmy wcześniej – mówi rektor akademii. Przyznaje jednak: - Zdobywamy uprawnienia do prowadzenia kierunków magisterskich jednolitych. To jest krok w kierunku uniwersytetu.

Czytaj również:
Co było przyczyną pożaru rektoratu akademii w Gorzowie? Są cztery możliwości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska