Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 4 maja granice otwarte dla uczniów i pracowników transgranicznych. Kontrole na granicach zostają do 13 maja

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Od 4 maja pracownicy transgraniczni mogą przekraczać granicę bez obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.
Od 4 maja pracownicy transgraniczni mogą przekraczać granicę bez obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. archiwum "GL"
Od 4 maja nie ma kwarantanny dla uczniów i pracowników transgranicznych. Zasada ta nie obowiązuje jednak osób, wykonujących zawody medyczne. Dla tysięcy osób, które mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech, to bardzo dobre informacje. Po kilku tygodniach będą mogli wrócić do pracy. Nie oznacza to, że na granicach nie będzie kontroli. Rząd zapowiada, że kontrole graniczne zostają przedłużone do 13 maja.
  • Pracownicy i uczniowie transgraniczni od 4 maja mogą ponownie dojeżdżać do pracy i szkoły bez obowiązku 14-dniowej kwarantanny
  • Rada Ministrów wydała specjalne rozporządzenie w tej sprawie
  • Złagodzenie obostrzeń nie dotyczy jednak osób, które wykonują zawody medyczne. W ich przypadku 14-dniowa kwarantanna nadal obowiązuje

Polecamy również: Do kiedy będą zamknięte granice? Na razie rząd nie planuje ich otwarcia. Pozostaną zamknięte co najmniej do 13 maja?

Kwarantanna problemem dla pracowników transgranicznych

Kwarantannę dla osób wjeżdżających do Polski została wprowadzona w związku z epidemią koronawirusa. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski oznaczała de facto dla tysięcy pracowników transgranicznych przerwę w wykonywaniu swoich obowiązków. Niektórzy stracili pracę po drugiej stronie Odry. Były też osoby, które przez kilka tygodni zdecydowały się zamieszkać u naszych zachodnich sąsiadów. Nie każdy jednak miał taką możliwość. - Są ludzie, którzy opiekują się dziećmi, ja na przykład mam chorą matkę, ludzie mają obowiązki również w Polsce. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nie wiadomo na jak długo wyprowadzić się do Niemiec. Chcemy normalnie pracować, tak jak do tej pory, a nasz rząd nam to uniemożliwia - mówi Barbara Rosołowska, mieszkanka Kostrzyna, która pracuje w niemieckim Seelow.

Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nie wiadomo na jak długo wyprowadzić się do Niemiec. Chcemy normalnie pracować, tak jak do tej pory, a nasz rząd nam to uniemożliwia

Obowiązek 14-dniowej kwarantanny nie obowiązywał m. in. kierowców zawodowych. - Busy na potęgę przejeżdżają granicę, ludzie na szybko zatrudniają się w firmach przewozowych, żeby tylko móc przekraczać granicę. Ten przepis to fikcja, a my przez to cierpimy - podreślali pracownicy transgraniczni. W wielu miejscach na polskich granicach miały miejsce protesty. Ludzie blokowali przejazd, w wielu miejscach interweniowała policja.

Granice otwarte dla pracowników i uczniów

Pod koniec kwietnia rząd podał informację, że po długim majowym weekendzie planuje znieść obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla uczniów i pracowników transgranicznych. Obowiązek ten został zniesiony od 4 maja. Luzowanie obostrzeń nie dotyczy jednak pracowników medycznych. Osoby zatrudnione w zwodach medycznych w dalszym ciągu będą miały obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny.

O zniesieniu obowiązku kwarantanny dla pracowników transgranicznych pisze Lubuski Urząd Wojewódzki:

Urzędnicy przypominają jednak o konieczności stosowania wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego zarówno w Polsce jak i w krajach sąsiadujących.

Pracownicy i uczniowie transgranicznie - rozporządzenie Rady Ministrów

Poniżej fragment rozporządzenia Rady Ministrów, który mówi o braku kwarantanny dla pracowników i uczniów transgranicznych:
3. Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.3)):
  1. w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
  2. przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Polecamy wideo: Kierowcy busów znaleźli sposób na ominięcie restrykcji. „Tworzą poważne zagrożenie”

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska