MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany kadrowe w prokuraturach rejonowych w okolicy Zielonej Góry. Mają być powołani nowi szefowie i zastępcy

Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
Cztery z siedmiu prokuratur okręgu zielonogórskiego mają mieć nowych szefów. Nowy Prokurator Okręgowy Robert Kmieciak przyznał, że szefowie prokuratur rejonowych, którzy zostają na stanowiskach, wiedzą, czego oczekuje od nich w zmianie organizacji pracy jednostek i w jakim zakresie ma być podniesiony poziom pracy merytorycznej. Zmian kadrowych ma być więcej.

Zmiany w czterech z siedmiu prokuratur rejonowych okręgu zielonogórskiego

O pierwszym rozeznaniu potrzeb zmian, które muszą nastąpić w prokuraturach rejonowych okręgu zielonogórskiego mówił prokurator okręgowy podczas konferencji pasowej we wtorek.

– Te decyzje, które są podejmowane i będą podejmowane w najbliższym czasie będą zmierzały do tego, aby usprawnić działalność podległych jednostek oraz mają na celu optymalizację rozłożenia kadry prokuratorskiej, aby możliwie najwięcej prokuratorów mogło zająć się pracą śledczą oraz pracą oskarżyciela publicznego – wyjaśnia prok. Robert Kmieciak, pełniący funkcję Prokuratora Okręgowego od kilku tygodni.

Nowy szef okręgówki zawnioskował do prokuratora krajowego o zmianę czterech szefów prokuratur rejonowych oraz ich zastępców. Chodzi o placówki w Świebodzinie, Krośnie Odrzańskim, Żarach i Wschowie. To cztery z siedmiu takich prokuratur w okręgu zielonogórskim. Kiedy prokurator krajowy podejmie ostateczną decyzję, zostaną przedstawione nazwiska nowych szefów tych jednostek.

Prok. Kmieciak dodał, że szefowie prokuratur rejonowych, którzy zostali na stanowiskach, wiedzą, czego oczekuje od nich w zmianie organizacji pracy jednostek i w jakim zakresie ma być podniesiony poziom pracy merytorycznej. Dlatego nie wyklucza kolejnych zmian w przyszłości.

– Pełnienie tych funkcji to jest przede wszystkim służba wobec podległych prokuratorów i tego, żeby zoptymalizować wykorzystanie podległej kadry tak, aby obowiązki służbowe były możliwie najlepiej wykonywane – wyjaśnia.

Kilkoro prokuratorów odchodzi w stan spoczynku

Są już przesunięcia kadrowe związane z koniecznością zwiększenia ilości prokuratorów w wydziałach ds. przestępczości gospodarczej i śledczym.

– Zachodzące zmiany w najbliższym czasie szczególnie związane z odchodzeniem w stan spoczynku prokuratorów Prokuratury Okręgowej nakładają na mnie konieczność zapewnienia prawidłowej obsady. Decyzje w sprawie delegowanych prokuratorów muszą być związane ze skróceniem albo z zatrzymaniem delegacji do wyższej jednostki organizacyjnej muszą być uwarunkowane, jak najbardziej prawidłowością działania prokuratury okręgowej, jak również jednostek podległych, których stan kadrowy poza jedną jest zadowalający – tłumaczy szef okręgówki.

W stan spoczynku w najbliższym czasie z prokuratury okręgowej przechodzi 4-5 osób. Cała ekipa liczy 28 etatów, a na dwóch są prokuratorzy trwale delegowani do prokuratury krajowej. Prokurator Kmieciak podkreśla, że szykuje się dosyć istotna zmiana pokoleniowa. Okazuje się, że wprawdzie śledczy odchodzą, bo osiągnęli wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku, ale w co najmniej dwóch przypadkach mogli pracować dalej.

Nowym zastępcą prokuratora okręgowego została prok. Magdalena Masłowska, która wykonywała obowiązki służbowe w wydziale drugim przestępczości gospodarczej. Będzie zajmowała się bezpośrednim nadzorem nad wydziałami śledczymi.
Jest też nowy wizytator prokuratury okręgowej oraz nowy kierownik szkolenia. Niewykluczone są kolejne zmiany w najbliższych miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska