Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od początku roku doszło do 114 wypadków. Lubuskie drogi coraz bardziej niebezpieczne!

oprac.maw/źródło: policja
W ostatnich dniach na lubuskich drogach doszło do tragicznych wypadków drogowych z udziałem pieszych. Zdecydowana większość z nich miała miejsce na obszarze niezabudowanym. - Apelujemy do kierowców o wzmożoną uwagę i czujność, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności. Pieszym przypominamy o korzystaniu z elementów odblaskowych, których używanie jest obowiązkowe po zmroku, poza terenem zabudowanym. Równie ważny jest wzajemny szacunek, odpowiedzialność i tolerancja kierowców i pieszych – bez tego nie można mówić o wspólnym bezpieczeństwie - apeluje policja.

Od początku tego roku na lubuskich drogach doszło do 114 wypadków drogowych z udziałem osób pieszych. Mimo licznych apeli, inicjatyw i policyjnych działań związanych z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, nie udało się uniknąć najbardziej tragicznych skutków zdarzeń. Niestety w ich wyniku zginęło 12 osób, a 103 osoby odniosły obrażenia.

Czytaj również: Tragedia była blisko. 20-latek mimo opuszczonych rogatek przeszedł przez tory

Jak przyznaje policja,do zdecydowanej większości zdarzeń dochodziło w terenie zabudowanym, jednak więcej osób, bo aż 9, zginęło w terenie niezabudowanym. - Zwłaszcza w ostatnich dniach, gdy do tragicznych potrąceń dochodziło najczęściej po zmroku. Coraz krótszy dzień, a zarazem coraz szybciej zapadająca ciemność, trudne warunki atmosferyczne, objawiające się opadami deszczu, mgłą sprawiają, że osoby piesze są coraz mniej widoczne dla kierowców - informuje sierż. szt. Maciej Kimet z gorzowskiej policji.

Lubuscy policjanci wielokrotnie przypominali, że głównym fundamentem bezpieczeństwa na lubuskich drogach powinno być przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa. Ale drugim, równie istotnym ogniwem bezpieczeństwa jest relacja między głównymi uczestnikami ruchu – kierowcami i pieszymi. Relacja ta powinna się opierać na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Tylko wtedy, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów prawa będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie na drogach.

- Zazwyczaj bywa tak, że jedni chcą drugim udowodnić swoją „rację”. Skutki w wielu przypadkach są opłakane i kończą się albo trwałym kalectwem albo śmiercią niechronionych uczestników ruchu. Dlatego korzystając z drogi postawmy się w sytuacji tych „drugich” i wczujmy się w ich sytuację na jezdni, przejściu dla pieszych czy chodniku. Dla wspólnego bezpieczeństwa i bezpiecznego powrotu ze szkoły, pracy czy wypoczynku- zauważają policjanci.

Zdarzenia drogowe w województwie lubuskim z udziałem osób pieszych w okresie 01.01. - 23.11.2017 r.

Wypadki Zabici Ranni Kolizje
2016 140 15 131 208
2017 114 12 103 195

Zobacz również: Magazyn Informacyjny "GL" - 24.11.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska