Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Przedstawicielstwa koncernu OPEL po firmy Keiper i Recaro Aircraft Seating

Wiesław Zdanowicz
Słynny koncern samochodowy „Opel” miał swoje przedstawicielstwo w Świebodzinie już w roku 1925. Działał tutaj zdolny kowal i ślusarz Otto Berger, który na swojej nieruchomości, przy ówczesnej ulicy Szerokiej 22 (, później Hindenburga, Stalina, dziś Piłsudskiego), pobudował halę montażową, warsztaty naprawcze i wulkanizatornię, które oddał do użytku właśnie w 1925 roku.

Firma figurowała pod nazwą „Auto-Berger” i miała prawo używania znaku firmowego Opla. W roku 1930 właściciel przebudował parter budynku mieszkalnego od ulicy (dzisiaj znajduje się w nim galeria „Inspiracje” ŚDK), urządzając wielkie okno wystawowe ze znakiem firmowym koncernu.

W roku 1933 Otto Berger wybudował duże garaże, koncentrując się na sprzedaży gotowych wyrobów. Odkupił sąsiednią kamienicę, przebudował sklep i otworzył... salon samochodowy. Przypomnijmy, że następny taki salon pojawił się w naszym mieście dopiero 66 lat później. 9 kwietnia 1999 roku, zielonogórski holding Eltor-Pol oddał do użytku salon samochodowy, usytuowany w Świebodzinie przy zbiegu dróg międzynarodowych E-30 i E-65 (obok ronda „na górce”).

Otto Berger nawiązał również kontakt ze słynnym Bosch-em, umieszczając u siebie jego wielką reklamę świetlną.

Otto Berger, oprócz handlu samochodami, zajmował się także sprzedażą części zamiennych, akcesoriów, ogumienia; ponadto naprawami gwarancyjnymi i szkołą nauki jazdy.

Po 1945 roku firma przestała istnieć, a jej budynki zostały rozebrane. Próby odbudowy przemysłu motoryzacyjnego wróciły do Świebodzina, gdy miasto zdobyło zaufanie niemieckich inwestorów.

25 kwietnia 2002 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę hali produkcyjnej firmy Keiper Polska, a już 9 maja następnego roku uroczyście uruchomiono nową produkcję. Przypomnijmy, że montaż elementów do siedzeń samochodowych takich marek jak Audi, Skoda, VW, Mini (BMW) uruchomiono w Świebodzinie w 2001 roku. W tym samym czasie na światowy rynek dotarły pierwsze elementy siedzeń samochodowych wyprodukowane w świebodzińskim zakładzie. Zatrudnienie wynosiło wówczas 50 osób. W przeciągu następnego roku wzrosło do 250, a później Keiper dawał pracę ponad 400. pracownikom.

27 września 2012 roku, Recaro Aircraft Seating, firma wywodząca się ze Schwäbisch Hall (Niemcy), uroczyście otworzyła przy ul. Dożynkowej w Świebodzinie nową halę produkcyjną i magazynową. Na powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych rozpoczęła się odtąd nowoczesna produkcja ukierunkowana na końcowy montaż foteli lotniczych. Wraz z przeprowadzką do nowego obiektu dostawca foteli lotniczych podwoił swoją powierzchnię produkcyjną. Dodajmy: Recaro Aircraft Seating jest światowym dostawcą foteli dla czołowych linii lotniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska