Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie hodowla owadów na niespotykaną skalę! Trafią do psiej i kociej karmy. Nowatorska fabryka w Lubuskiem prawie gotowa

(b)
Tak wygląda nowy zakład w Karkoszowie w gminie Sulęcin
Tak wygląda nowy zakład w Karkoszowie w gminie Sulęcin HiProMine
Kończy się budowa zakładu HiProMine w Karkoszowie w powiecie sulęcińskim. Niebawem ruszy tam produkcja białka z owadów. To pierwsze tego typu miejsce w kraju, a firma ma ambicje zostać liderem w tej branży.

Firma HiProMine jest pionierem w tej nietypowej produkcji. W Karkoszowie koło Krzeszyc buduje zakład, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Będzie to miejsce dostosowane do chowu owadów, z których produkowane będzie alternatywne białko stanowiące składnik karm dla psów i kotów, oraz ekologiczny nawóz.

Unikatowa technologia

- Trwają gorące przygotowania do uruchomienia zakładu, który przyniesie znaczący impuls dla całej branży w Europie – mówi Rafał Szczelina, dyrektor budowanego zakładu HiProMine w Karkoszowie. - To już ostatni etap prac, trwają odbiory budowlane oraz montaż urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji – tłumaczy. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, już za kilka tygodni uruchomiona zostanie produkcja – dodaje.

Przyszli pracownicy fabryki uczestniczą obecnie w intensywnych szkoleniach, które mają przygotować ich do pracy na nowoczesnych liniach produkcyjnych.

Budowa zakładu w Karkoszowie wymagała zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin – od fachowców w zakresie budownictwa, po technologów, czy ekspertów od hodowli zwierzęcej. Fabrykę trzeba było wyposażyć w nowoczesne urządzenia.

- Jednym z kluczowych elementów, które wyróżniają nasz zakład, jest jego zaawansowana technologia, unikatowa w skali Europy – zdradza Rafał Szczelina. – Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają zastosowanie w różnych obszarach, począwszy od linii produkcyjnych, poprzez magazyny, aż po systemy zarządzania produkcją.

Wideo: Budowa mostu kolejowego w Kostrzynie nad Odrą

od 12 lat

Ekologiczna produkcja bez odpadów

Zapotrzebowanie rynku na białko owadzie jest ogromne. Firma nie ukrywa, że chce zostać liderem w branży. Podkreśla, że nie ma w Polsce drugiego, tak dużego zakładu specjalizującego się w tego typu produkcji.

Hodowla owadów jest produkcją bardzo ekologiczną. Gwarantuje minimalne zużycie wody i znikomą emisję dwutlenku węgla w porównaniu z hodowlą innych zwierząt gospodarskich. W zasadzie nie generuje odpadów produkcyjnych. Nawet odchody larw znajdują swoje zastosowanie w produkcji nawozów.

Pokarm dla owadów stanowią produkty uboczne z łańcuchów dostaw zbóż, owoców i warzyw. Oznacza to, że marnowane dotąd odpady roślinne mogą być wykorzystywane przy produkcji wysokiej jakości białka.

Produkty HiProMine są wolne od antybiotyków i organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Karma wytworzona na bazie białka z owadów dostarcza niezbędnych składników odżywczych i nie wywołuje alergii u zwierząt.

Dziewięć lat na rynku

Firma HiProMine powstała w 2015 roku. Od tego czasu zdobyła ogromne doświadczenie w produkcji owadów, Opracowała, udoskonaliła i opatentowała własną technologię ich hodowli. Obecnie jest dostawcą alternatywnego białka na skalę europejską. Oferta spółki skierowana jest głównie do producentów karm dla zwierząt domowych, pasz dla hodowli ryb i zwierząt gospodarskich oraz branży ogrodniczej.

HiProMine prowadzi swoją działalność w Robakowie pod Poznaniem, gdzie rozbudowała Centrum Genetyczne. Zakład w Karkoszowie będzie zajmował się przede wszystkim produkcją, która wzrośnie po jego otwarciu aż 40-krotnie. Oprócz białka będzie wytwarzał również owadzi olej oraz ekologiczny nawóz z chityną.

Czytaj także: Kilkadziesiąt inwestycji na liście. Co Gorzów planuje zrobić w 2024 roku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska