Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkopany skarb

Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc
Tego typu zabytki stanowią dużą rzadkość. To unikat na skalę całego kraju.
Tego typu zabytki stanowią dużą rzadkość. To unikat na skalę całego kraju. WUOZ
Trzy tysiące lat temu w pośpiechu ukryto cenne przedmioty. Odnaleziono je kilka dni temu.

Na skarb sprzed wieków, natknął się ostatnio jeden z mieszkańców powiatu. Cenne znalezisko zgodnie z przepisami zgłosił gorzowskiemu urzędowi ochrony zabytków, który zabezpieczył prastare przedmioty i bada je. - Wstępnie zostały przez nas rozpoznane jako pochodzące z okresu kultury łużyckiej (V-IV epoka brązu) pomiędzy 1100, a 700 rokiem p. n. e. To wózek kultowy oraz sześć naczyń - mówi kierownik delegatury gorzowskiej urzędu ochrony zabytków, Błażej Skaziński.

Kult Słońca

Wykonany z brązu sześciokołowy wózek służyć miał przedstawicielom kultury łużyckiej do celów religijnych - obrzędów sakralnych związanych z kultem słońca. Na naczyniach znajdują się motywy przedstawiające ptaki. - Również mają one znaczenie kultowe. Wózek mógł być zaprzężony właśnie w ptaki lub zwierzęta pociągowe, woły lub konie - mówi Skaziński i dodaje, że podobny wózek został w połowie XIX w. wykopany podczas budowy drogi w pobliżu Ośna.

Wieki pod ziemią

Razem z wózkiem, przedstawiciel kultury łużyckiej wieki temu ukrył kilka brązowych naczyń, a także 24 duże guzy wykonane z brązu. - To elementy uprzęży, której jednak nie znaleziono. Być może dlatego, że zaprzęg wykonany był ze skóry. Zachowały się też fragmenty ceramicznego naczynia, w którym skarb był ukryty - informuje UOZ.

Badacze podejrzewają, że bardzo cenny dla właścicieli skarb został ukryty w pośpiechu, w sytuacji zagrożenia, być może niespodziewanego ataku. Promienie słońca, któremu miał służyć wózek, ujrzał dopiero trzy tysiące lat później. - To ważnie znalezisko w skali całego kraju, przedmioty bardzo rzadko występujące i unikalne. W lubuskich zbiorach nie ma podobnych - mówi Skaziński.

Znalezisko jest własnością skarbu państwa. Po poddaniu go specjalistycznym pracom konserwatorskim, trafi do muzeum. Znalazca może zaś spodziewać się nagrody od ministra kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska