Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Bank Rzeszy (Reichsbank)

Dariusz Brożek
Bank Rzeszy był jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Międzyrzecza w okresie międzywojennym.
Bank Rzeszy był jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Międzyrzecza w okresie międzywojennym. Prywatne archiwum Dariusza Brożka
Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Międzyrzecza w okresie międzywojennym była siedziba Banku Rzeszy (Reichsbanku), która została podpalona przez Niemców pod koniec wojny i wyburzona po jej zakończeniu.

Siedzibą Banku Rzeszy (Reichsbanku) była okazała, trzypiętrowa kamienica wybudowana w latach 20. minionego wieku przy skrzyżowaniu ówczesnych ulic Bahnhofstrasse i Havensteinstrasse (obecnie to ulice 30 Stycznia i Szkolna). Reichbank był wtedy centralnym bankiem niemieckim.

Prawdopodobnie wybudowanie okazałej siedziby Banku Rzeszy miało związek z tym, że 1923 r. jego prezydentem został związany z miastem Rudolf Emil Albert Havenstein. Urodził się 10 marca 1857 r. w Międzyrzeczu, który wówczas nazywał się Meseritz i administracyjnie należał do prowincji poznańskiej. Pochodził z rodziny urzędników. Studiował prawo w Heidelbergu i Berlinie. Po studiach od 1876 r. pracował w pruskim Ministerstwie Sprawiedliwości, w 1887 r. rozpoczął karierę jako sędzia, natomiast w 1890 r. wstąpił do pruskiego Ministerstwa Finansów. W latach był 1900-1908 był prezydentem (prezesem) pruskiego banku - preuß. Staatsbank. W 1923 r. został prezydentem (prezesem) Banku Rzeszy - Reichsbank. Zmarł 20 listopada 1923 r. Został pochowany na cmentarzu św. Anny w Berlinie-Dahlem.

Bank został podpalony pod koniec stycznia 1945 r., kiedy Niemcy wycofywali się z Międzyrzecza. Ruiny zostały wyburzone po wojnie. Obecnie w tym miejscu znajduje się bar "Karolinka".

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska