Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Kiedyś Skwierzyńska, teraz Waszkiewicza

Dariusz Brożek
Ul. Skwierzyńska przed I wojną światową.
Ul. Skwierzyńska przed I wojną światową. Prywatne archiwum Dariusza Brożka
Obecna ulica Waszkiewicza w Międzyrzeczu do 1945 r. nazywała się m.in. Skwierzyńska. Na północnych rogatkach miasta łączyła się z Szosą Skwierzyńską.

Waszkiewicza jest jedną z najważniejszych ulic w Międzyrzeczu. Do 1945 r. jej odcinek od obecnego skrzyżowania z ul. 30 Stycznia i Młyńską do krzyżówki z ul. Chrobrego nazywał się Obra Strasse, czyli Oberska. Pisaliśmy o tym 17 marca na naszym portalu w artykule "Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Ulica Waszkiewicza i Wesoła". Jak zaznaczał wtedy międzyrzecki regionalista Ryszard Patorski, po zakończeniu drugiej wojny ten fragment nazywał się kolejno Mostowa, Niedziałkowskiego, Spółdzielcza i na koniec Waszkiewicza.

W okresie międzywojennym odcinek obecnej Waszkiewicza od Chrobrego (wówczas Johannesstrasse) i Winnicy (Winitze) do ul. Reymonta nosił nazwę Schwerinerstrasse, czyli Skwierzyńska. Jej pochodzenie jest łatwe do wytłumaczenia. Ulica prowadzi bowiem w kierunku Skwierzyny, która od drugiego rozbioru Rzeczpospolitej w 1793 r. do końca drugiej wojny w 1945 r. nazwała się Schwerin an der Warthe (w Meklemburgii jest miasto Schwerin).

Na planie miasta z 1927 r. Skwierzyńska kończy się na skrzyżowaniu z obecną ul. Reymonta. Za krzyżówką zaczyna się natomiast Schweriner Chaussee, czyli Szosa Skwierzyńska.

Obecny patron z bolszewicką metryką

Ul. Skwierzyńska zimą
(fot. Prywatne archiwum Dariusza Brożka)

Obecny patron ulicy budzi wiele kontrowersji. Aleksander Waszkiewicz był Białorusinem, w 1920 r. będąc żołnierzem Amii Czerwonej walczył z Polakami. Podczas drugiej wojny światowej Józef Stalin awansował go na stanowisko dowódcy polskiej 5. Dywizji Piechoty. Zginął w kwietniu 1945 r. koło Budziszyna. Wielu międzyrzeczan twierdzi, że obecna nazwa ulicy - upamiętniająca uczestnika bolszewickiej agresji na Polskę w 1920 r. - to koszmarna pomyłka i kpina z historii naszego kraju.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska