Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Park Sulecha w Sulechowie ma tężnie, pumptrack, place zabaw, wybieg dla psów, rzeźby i inne atrakcje

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Wszyscy dziś wiedzą w regionie, gdzie jest Park Sulecha, bo miejsce to w ostatnich latach bardzo się zmieniło i przyciąga wiele osób w różnym wieku. Nazwa też szybko się przyjęła.

- Wiele się mówi w regionie np. o modernizowanym Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Co prawda on jest rewitalizowany za jednym zamachem, a nasz Park Sulecha etapami, jak są pieniądze na różne rzeczy. Ale to wcale nie znaczy, że nie mamy się tym miejscem chwalić – mówi Teresa Kwiatkowska, która bardzo polubiła to miejsce.

Zmiany w Parku Sulecha bardzo się podobają młodym i dorosłym mieszkańcom Sulechowa

Park Sulecha w Sulechowie ma tężnie, pumptrack, place zabaw,...

Tężnia w Parku Sulecha to strzał w dziesiątkę!

Rzeczywiście na początku swojej kadencji burmistrz Wojciech Sołtys obiecał, że Sulechów stanie się bardziej zielony i że rewitalizacji doczekają się parki i skwery. Ale – jak zaznaczył – nie od razu. I tak się właśnie dzieje, co jakiś czas w Parku Sulecha pojawiają się nowe elementy. Ostatnio mieszkańców ucieszyła tężnia solankowa. Składa się jakby z dwóch ścian. Można więc usiąść naprzeciw jednej z nich lub między nimi i wdychać zdrowe powietrze.

- Tężnia wpisuje się w rekreacyjno-wypoczynkowy charakter tego miejsca – przyznaje wiceburmistrz Marcin Górzny. – Gmina dostała na nią dofinansowanie w wysokości 64 tysięcy złotych.

Obiekt wykonało Sulechowskie Przedsiębiorstwo Budowlane Dawid Lisiewicz.

Powietrze wokół tężni nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Powietrze w wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, jest nasycone cennymi mikroelementami: jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem czy żelazem, wnikającymi do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Zmiany w Parku Sulecha bardzo się podobają młodym i dorosłym mieszkańcom Sulechowa
Zmiany w Parku Sulecha bardzo się podobają młodym i dorosłym mieszkańcom Sulechowa Mariusz Kapała / GL

Rzeźby w Parku Sulecha

Mieszkańcy nie kryją zadowolenia z tej inwestycji, jak i z pozostałych, które zostały wykonane w Parku Sulecha.

Młodszych ucieszył bardzo tor do jazdy rowerem "Pumptrack". Na nim są stworzone różnego rodzaju muldy i wzniesienia oraz krzywizny, by móc w ciekawy sposób ćwiczyć refleks, równowagę i kondycję fizyczną. W ramach programu Lubuska Baza Sportowa gmina otrzymała na budowę toru dofinansowanie w wysokości 66 tys. zł.

- Dzieci najbardziej cieszą place zabaw, w pobliżu jest szkoła, przedszkole, więc często tu przychodzą najmłodsi mieszkańcy miasta – mówi Teresa Kwiatkowska. – A właściciele czworonogów są zadowoleni z wybiegu dla psów. Był bardzo potrzebny.

Zainteresowaniem odwiedzających to miejsce cieszą się też rzeźby Sulecha, legendarnego rycerza, obrońcy miasta, który stał się już symbolem i dzieci Sulecha – Suleszki pojawiają się w mieście niczym Bachusiki w Zielonej Górze. Powstanie turystyczny szlak. Odsłonięcie kolejnego Suleszka zaplanowano na mikołajki, 6 grudnia.

Zmiany w Parku Sulecha bardzo się podobają młodym i dorosłym mieszkańcom Sulechowa
Zmiany w Parku Sulecha bardzo się podobają młodym i dorosłym mieszkańcom Sulechowa Mariusz Kapała / GL

To nie koniec zmian w Sulechowie

W Parku Sulecha pojawiły się też leżaczki, ławki czy ławostoły, a także stojaki na rowery.

- W najbliższym czasie mamy jeszcze w planach doinwestowanie zbiornika wodnego, który miałby służyć wędkarzom z kół w gminie Sulechów – dodaje wiceburmistrz Marcin Górzny.

Wszystkie te zmiany są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Bo zanim przystąpiono do rewitalizacji parku, zorganizowano w mieście konsultacje społeczne. Z wypełnionych przez sulechowian ankiet wynikało, że najbardziej w Parku Sulecha brakuje im: wybiegu dla psów, nowej infrastruktury do wypoczynku oraz pumptracku.

Dodajmy, że za blisko 1,5 mln zł został zmodernizowany także Park Kościuszki, skwery, w mieście pojawiły się nowe donica z krzewami i drzewami. I to nie koniec zmian.

Zmiany w Parku Sulecha bardzo się podobają młodym i dorosłym mieszkańcom Sulechowa
Zmiany w Parku Sulecha bardzo się podobają młodym i dorosłym mieszkańcom Sulechowa Mariusz Kapała / GL

Zobacz też: Sulechów, jakiego nie znacie. Klimatycznie, pięknie, miejscami mrocznie. To wszystko tuż obok Zielonej Góry!

POLECAMY TEŻ

Przyroda jest najbardziej oryginalnym architektem - mówi Aldona Nieckarz, która w drodze z Sulechowa do Wolsztyna zatrzymała się na parkingu przy sośnie Waligóra. Ten pomnik przyrody zachwyca nie tylko miłośników roślin. Dlaczego? W drodze z Sulechowa do Wolsztyna warto się zatrzymać na leśnym parkingu (1,5 kilometra od grodu Sulecha). By bardziej uczynić to miejsce atrakcyjnym,  w 1998 roku powstała leśna ścieżka dydaktyczna „Do Waligóry” . Liczy ona  3,4 kilometra i składa się z 18 stanowisk dydaktycznych. To tu rośnie pomnik przyrody - sosna Waligóra licząca 170 lat. Ta oryginalna sosna najprawdopodobniej powstała ze zrośnięcia się dwóch drzew. Z jednego pnia wyrasta osiem powyginanych konarów, które tworzą rozłożystą koronę. Sosna zwyczajna ma obwód 620 cm. - Lubię takie okazy - mówi pani Aldona, która wyciąga aparat fotograficzny, by uwiecznić na zdjęciach Waligórę, która przez lata była uznawana za najgrubszą sosnę zwyczajną w Polsce, ale niedawno z powodu zmiany metody dokonywania pomiarów stwierdzono, że jest to druga (pierwszą jest sosna Rzepicha) najgrubsza sosna w kraju. ZOBACZ TEŻNIE DO WIARY! TAŃCZĄCY LAS;nfPOLECAMY KWIATY NA DEPTAKU;nfWIDEO:  Magia drzew. Co nam dają i dlaczego warto o nie dbać?<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/535f5833-fbca-ed31-9a44-a62921a44529,969e5c2b-c500-caeb-d22e-819e4414f727,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

SULECHÓW: Co to za okaz? Waligóra zachwyca wszystkich. Zobac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska