MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Redakcja
Na pytania Czytelników odpowiada Piotr Sobański, adwokat,
  • Na skutek czynu popełnionego przez oskarżonego, doznałem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mimo że domagałem się naprawienia szkody w całości oraz orzeczenia nawiązki, sąd uwzględnił tylko mój wniosek o naprawienie szkody. Czy słusznie?
    - Zgodnie z art. 46 par. 1 Kodeksu karnego (kk), w razie skazania m.in. za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej, orzeka obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części.
    Zamiast wyżej opisanego obowiązku, sąd może orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w celu zadośćuczynienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu. Nawiązka może być orzeczona zatem w miejsce obowiązku naprawienia szkody, czyli tylko wtedy, kiedy sąd nie orzekł takiego obowiązku - tłumaczy Piotr Sobański, adwokat.

  • Do kiedy mogę wytoczyć powództwo cywilne przeciwko sprawcy, który mnie pobił? Sprawa toczy się obecnie w prokuraturze. Sprawcy postawiono zarzut.
    - Pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne, by dochodzić w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z przestępstwa. Rozpoczęcie przewodu sądowego na rozprawie głównej następuje w momencie odczytania aktu oskarżenia. Jest to termin końcowy zgłoszenia powództwa.


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska