Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiarą oszustów padła starsza kobieta!

Alicja Kucharska
KPP Świebodzin
KPP Świebodzin Archiwum prywatne
Świebodzińscy policjanci rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie. To właśnie osoby starsze najczęściej padają ofiarami przestępców.

We wtorek, 8 grudnia w Zbąszynka odbyła się debata z seniorami, podczas której świebodzińscy policjanci chcieli poznać problemy zauważane przez osoby starsze. Było to o tyle ważne spotkanie, że w ciągu ostatnich tygodni wzrosła liczba prób wyłudzania pieniędzy, m. in. metodą na wnuczka czy podszywaniem się pod pracownika wodociągów.

- Przestępcy nieustannie wymyślają kolejne sposoby oszustw prowadzących do kradzieży dobytku seniorów. Warto uświadamiać seniorów, na jakie zagrożenia są narażeni – wyjaśnił asp. Łukasz Szymański, rzecznik KPP Świebodzin.

Podczas spotkania omówiono rodzaje zagrożeń oraz ich potencjalny przebieg. Przedstawione scenki miały spotęgować przekaz opowiadający o zachowaniu przestępców. Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały edukacyjne.

Debata została zaplanowana na drugą część spotkania. – Zaprosiliśmy seniorów do dyskusji na temat ich bezpieczeństwa. Na bieżąco odpowiadaliśmy na pytania seniorów - podkreśli Ł. Szymański. Aktywny udział w debacie potwierdził, że seniorzy potrzebują klarownej informacji oraz podnoszenia takich tematów.

W minionych tygodniach w powiecie świebodzińskim trzykrotnie usiłowano oszukać seniorów. Do zdarzeń przy użyciu metody na wnuczka doszło w poniedziałek, 30 listopada. Według zeznań mieszkanek naszego powiatu odbierając telefon kobiety rozpoczęły rozmowę z osobą podającą się za wnuczka . W trzecim przypadku telefonujący przedstawił się jako bratanek. Rozmowy są prowadzone w taki sposób, by rozmówca sam identyfikował osobę dzwoniącą i utożsamiał ją z członkiem rodziny.

– Bardzo ważna w takich przypadkach jest realna ocena sytuacji i odpowiedź na podstawowe pytania: czy ktoś z rodziny zwracałby się o pomoc telefonicznie. Po zakończeniu rozmowy warto sprawdzić czy faktycznie rozmawialiśmy z członkiem rodziny. Zwłaszcza, nim podejmiemy decyzję o przekazaniu mu jakichkolwiek pieniędzy – przestrzega funkcjonariusz policji.

Zwykle oszuści, prosząc o wsparcie finansowe powołują się na trudną sytuację życiową czy materialną, związaną z osobistą tragedią. Zatroskane starsze osoby nierzadko ufając rozmówcom podejmują nieprzemyślaną decyzję o pożyczce, a przestępcy znikają z oszczędnościami.

Oszuści równie często próbując wyłudzić pieniądze powołując się na policjantów, gdzie seniorów wzywa się do współpracy w celu ujęcia oszusta. Gdy oszust przychodzi po pieniądze, fałszywy policjant zatrzymuje go, a pieniądze zabiera jako dowód w sprawie.
W Świebodzinie pojawili się także przestępcy próbujący wyłudzić pieniądze podszywając się pod pracowników wodociągów. – Trzeciego grudnia ofiarą ich działania padła starsza kobieta. Według relacji pokrzywdzonej do drzwi zapukała kobieta, która przedstawiła się jako pracownica wodociągów – wyjaśnia rzecznik KPP Świebodzin. Pretekstem wejścia do mieszkania stała się konieczność sprawdzenia stanu technicznego rur. Rzekoma pracownica wodociągów zasłoniła drzwi do łazienki, a w tym czasie ktoś splądrował mieszkanie staruszki i ukradł 2.400 zł.

Apelujemy do seniorów o uwagę i powściągliwość, a do ich rodzin o większą opiekę. Nie trzymajmy w domu pieniędzy i zwróćmy uwagę, kogo wpuszczamy do domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska