Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oj, młodzi porządzą!

Eugeniusz Kurzawa
Elwira Matyaszczyk, Justyna Wieczorek i Łukasz Kaczmarek wraz z innymi kolegami działali w poprzedniej młodzieżowej radzie przy SDK
Elwira Matyaszczyk, Justyna Wieczorek i Łukasz Kaczmarek wraz z innymi kolegami działali w poprzedniej młodzieżowej radzie przy SDK fot. Bartłomiej Kudowicz
W Sulechowie przyjęto inny, niż np. w Babimoście model Młodzieżowej Rady Miasta. Może mniej w nim demokracji bezpośredniej, więcej zaś praktyki.

- To już trzecia rada młodzieżowa, bo co roku wybieramy nową - wyjaśnia Tomasz Furtak, dyrektor domu kultury nadzorujący temat, który zaczął się w marcu 2005 r. od imprezy "Pierwszy dzień wiosny".

Na prośbę dyrektora włączyła się do niej młodzież szkolna. Potem była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Z czasem ze spotkań z uczniami sulechowskich szkół narodziła się młodzieżowa rada przy SDK, która w stałym dniu odbywała spotkania, wydawała czasopismo "Sulechów młodych".

Dwie rady

- Trzeba odróżnić dwa bliźniacze ciała: młodzieżową radę przy SDK i Młodzieżową Radę Miejską - tłumaczy T. Furtak.

- Ta druga jest oficjalną reprezentacją młodzieży nastoletniej naszej gminy, która ma zebrać i przekazać radzie starszych, dorosłych najważniejsze problemy dotyczące tej grupy wiekowej. I na tym zamyka się jej działalność. Natomiast najaktywniejsi z MRM chętnie są widziani w radzie funkcjonującej przy domu kultury, w redakcji pisma. Tutaj młodzi mogą przejść do czynów.

Wybory do MRM odbyły się 29 marca. Wzięli w nich udział uczniowie wytypowani przez placówki, w których się uczą (po pięciu z każdej szkoły). Spośród siebie wybrali radnych, a także burmistrza wraz z zastępcą, sekretarza, skarbnika i radcę prawnego. Jak w dorosłej radzie.

Młodzi radni mają teraz czas na zebranie różnych postulatów od kolegów ze swoich szkół i wypracowanie na tej podstawie wniosków, które zgłoszą dorosłym podczas sesji w ratuszu 30 maja.

Co chcą?

Kto jest kim?

Burmistrz młodzieżowy - Paweł Wita (LO), zastępca - Rafał Królicki (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych), skarbnik - Jadwiga Jałoszyńska (LO), sekretarz - Marta Łukasik (LO), radca prawny - Weronika Grzegorczyn (Zespół Szkół, gimnazjum nr 3), przewodniczący MRM - Tomasz Wiatr (ZS, G3), zastępcy - Róża Adamska (SP-1), Justyna Wieczorkiewicz (ZS G3).

- Muszę powiedzieć, że wybory przyniosły w tym roku spore emocje - komentuje dyrektor. - Część uczniów pojawiła się z pewnymi oczekiwaniami, choć byli też niektórzy lekko wystraszeni.

- My z liceum trzymaliśmy się z gimnazjum nr 2 i 3 - potwierdza działanie lobby Paweł Wita, młodzieżowy burmistrz miasta.

- Aby ułatwić pracę młodym rajcom, rozwiać ich wątpliwości i pomóc w redagowaniu postulatów wobec dorosłej rady, burmistrz Ignacy Odważny i jego urzędnicy będą czekali na młodzież w ratuszu 10 maja - dodaje T. Furtak.

Przy okazji uczniowie będą mogli zapoznać się ze specyfiką pracy wydziałów urzędu miejskiego i poznać problemy z jakimi boryka się na co dzień burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska