Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla! Pisarka w dzieciństwie mieszkała w Klenicy

Zdzisław Haczek Wojciech RogacinZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (19 zdjęć)
Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok! Wielki sukces polskiej pisarki, która została doceniona za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Olga Tokarczuk pochodzi „stąd”. Urodziła się w Sulechowie i pierwsze 10 lat życia spędziła w Klenicy, gdzie jej rodzice byli nauczycielami na uniwersytecie ludowym.

Czytaj również: Literacka Nagroda Nobla: Olga Tokarczuk otrzymała Nobla z literatury za 2018 rok. Peter Handke laureatem nagrody za 2019 rok

- Wszyscy jesteśmy Odrzani Polacy! – mówiła Olga Tokarczuk w marcu 2017 r. na Starym Rynku w Zielonej Górze, gdzie Biblioteka Norwida zorganizowała plenerową wystawę „Olga Tokarczuk na świecie. Przekłady. Odgłosy prasy. Fotografie”. Były na niej materiały z prywatnego archiwum pisarki - głównie książki, recenzje, fotografie. A także wszystkie obcojęzyczne wydania jej książek (ponad 100), w tym przełożone na język chiński, japoński i hindi, ponadto mało znane zdjęcia wykonane w różnych okolicznościach: podczas spotkań autorskich, targów książki i konferencji, ale także w sytuacjach mniej oficjalnych.

Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!- Olga Tokarczuk

Zobacz też: Olga Tokarczuk. Jak wygląda jej praca nad książkami?

30 czerwca 2019 r. Olga Tokarczuk przyjechała do sali wiejskiej w Klenicy na uroczystość z okazji 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Kleniczanie, który działał w latach 1969 – 1971. Pisarka była gościem honorowym wydarzenie, gdyż to jej ojciec był kierownikiem zespołu Kleniczanie.Wizyta Olgi Tokarczuk w Zielonej Górze [WIDEO]

Literacka Nagroda Nobla: Olga Tokarczuk otrzymała Nobla z literatury za 2018 rok.

Zobacz wideo: Wyciąga nas z klatki, w której na własne życzenie się znaleźliśmy". Olga Tokarczuk po otrzymaniu nagrody Bookera za "Biegunów" w 2018 r.

wideo: TVN24

Literacka Nagroda Nobla znów w polskich rękach

23 lata po nagrodzie dla Wisławy Szymborskiej znów mamy powód do dumy. Olga Tokarczuk jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Wcześniej noblowskim laurem nagrodzono tylko Wisławę Szymborską. W uzasadnieniu nagrody Akademia napisała, że uhonorowano Polkę za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia.

Olga Tokarczuk. Pisarka urodziła się w Sulechowie

Pisarka urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskimi po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy i w całości poświęciła się pisaniu. Mieszka na Dolnym Śląsku, prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadebiutowała w 1979 r. na łamach młodzieżowego pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. Wydała wówczas „Podróż ludzi Księgi”. W 1995r. ukazała się druga powieść autorki, „E.E.” - o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się także wydana w 1996r. powieść „Prawiek i inne czasy”.

W pierwszej połowie października 2007 r. ukazała się powieść „Bieguni”. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w czasie podróży. „Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy”. Jak mówi sama Tokarczuk, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

Sporą popularnością cieszyły się jej gawędziarskie „Księgi Jakubowe” z 2014 r., rozgrywające się w czasach I Rzeczypospolitej. Na podstawie jej powieść „Prowadź mój pług przez kości umarłych” Agnieszka Holland nakręciła w 2017 r. film „Pokot”.

Nagrody Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk uhonorowana została dotąd licznymi nagrodami, m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike” (zdobyła ją w 2008 r.). 22 maja 2018 r. ogłoszono, że książka „Bieguni”, w tłumaczeniu Jennifer Croft, wydana pod angielskim tytułem „Flights”, zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize. Z kolei w lipcu 2019 r. Tokarczuk otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski za „Księgi

Akademia noblowska ogłosiła dziś laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Przyzna aż dwie nagrody w nadziei, że pomoże to odbudować prestiż tego wyróżnienia nadszarpnięty seksualnym skandalem, jaki wybuchł przed rokiem w kierownictwie Akademii Szwedzkiej. Skutkowało to nieprzyznaniem literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No i nagle Prawda wyszła na jaw. Polacy jedna czytaja ksiazki. Prosze, dopiero co nagroda została przyznan, a okazuje się ile ludzi już je przeczytało. Każdy , kto przeczytał, ma prawo o swojej opinii. Tylko Minister Kultur nie zdążył przeczytać. No cóż „ Nawal obowiązków”.

G
Gość

Propagandowa nagroda!

I jeszcze za 2018 rok!

Co to ma być?

G
Gość

Zagadka, czyje to słowa: "- Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów;"

Każdego, kto na nas pluje zachodnie "elity" nagradzają słono, a my mamy klaskać?

D
Danka
10 października, 22:44, Gość:

Czarny dzień dla pis-u...

11 października, 7:01, Czytaty:

Pani Jelinek też dostała i świat się nie zawalił😂😂😊

Czarny dzień dla ludzkości Bo dostają zdrajcy,kolaboranci,oraz LGBT ale nie dostajemy z fizyki,matematyki,itp bo to im nie na rękę.A takie Helgi w Niemczech zawsze były pod Hitlerowska władzą.

D
Danka.

Dali Nobla bo za wszelką cenę chcą wprowadzić w Polsce zdziczałe wyłuzdane lesbijskie zachowania lgbt .Nie dziwię się że ta kobieta dostała jeszcze Tusk dostanie i mamy obraz Nobla kto dostaje w Polsce i za co Zdrady,Kurtyzany,Matka z domu uciech.Wsztkie te osoby żyją w Polsce ale mają korzenie .....

O
Olga
10 października, 16:40, Dingo8:

Mam w swojej bibliotece książkę Olgi Tokarczuk - "Dom dzienny - dom nocny", klimat tej książki sprawił, że więcej nie sięgałem po książki Pani Olgi - dzisiaj tak uhonorowanej przez noblowskie gremium. Nie jestem na szczęście politykiem i dlatego napiszę, że Nagroda Nobla od dawna została przejęta przez lewicowe światopoglądowo lobby i przez to trąci mocno dydaktyzmem, pedagogiką i aurą wojny z łacińską cywilizacją opartą na chrześcijańskim fundamencie. Chyba wszystkim wiadomo, że Herbert godzien tej nagrody jak mało kto w polskiej poezji stracił ją na rzecz Wisławy Szymborskiej, która poparta była przez środowisko GW mocno skłóconej wówczas z niezłomnym w Prawdzie Poetą przez wielkie "P". Akademia Szwedzka tak uzasadniła przyznanie nagrody Oldze Tokarczuk - „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” Dla mnie to jakiś bełkot. Człowiek żyje w granicach - dobrze, jeżeli w granicach zakreślonych przez Dekalog, gorzej jeśli te granice określa moda czy konwenanse. Czym ma być przekraczanie granic? kosmopolityzmem? polemiką z własną tożsamością? z korzeniami? Bądźmy więc konsekwentni w tym przekraczaniu granic i powiedzmy wprost jest to nagroda nie dla polskiej pisarki - bo w świecie lewicowych wartości narody stopić się powinny w jedną, nieokreśloną magmę - to nagroda dla pewnej wizji rzeczywistości wymyślonej, apriorycznej tej z obrazu Goi - gdy śpi rozum budzą się demony.

Bardzo ciekawa analiza o tego incydentu z Noblem 🤓

C
Czytaty
10 października, 22:44, Gość:

Czarny dzień dla pis-u...

Pani Jelinek też dostała i świat się nie zawalił😂😂😊

O
Olga

Tokarczukolga, czy to ta co w swoich wynurzeniach twierdziła, że Polacy są współwinni ludobójstwa na Żydach, to za to już dają literackiego Nobla 🤔

G
Gość

Czarny dzień dla pis-u...

J
Jan
10 października, 16:40, Dingo8:

Mam w swojej bibliotece książkę Olgi Tokarczuk - "Dom dzienny - dom nocny", klimat tej książki sprawił, że więcej nie sięgałem po książki Pani Olgi - dzisiaj tak uhonorowanej przez noblowskie gremium. Nie jestem na szczęście politykiem i dlatego napiszę, że Nagroda Nobla od dawna została przejęta przez lewicowe światopoglądowo lobby i przez to trąci mocno dydaktyzmem, pedagogiką i aurą wojny z łacińską cywilizacją opartą na chrześcijańskim fundamencie. Chyba wszystkim wiadomo, że Herbert godzien tej nagrody jak mało kto w polskiej poezji stracił ją na rzecz Wisławy Szymborskiej, która poparta była przez środowisko GW mocno skłóconej wówczas z niezłomnym w Prawdzie Poetą przez wielkie "P". Akademia Szwedzka tak uzasadniła przyznanie nagrody Oldze Tokarczuk - „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” Dla mnie to jakiś bełkot. Człowiek żyje w granicach - dobrze, jeżeli w granicach zakreślonych przez Dekalog, gorzej jeśli te granice określa moda czy konwenanse. Czym ma być przekraczanie granic? kosmopolityzmem? polemiką z własną tożsamością? z korzeniami? Bądźmy więc konsekwentni w tym przekraczaniu granic i powiedzmy wprost jest to nagroda nie dla polskiej pisarki - bo w świecie lewicowych wartości narody stopić się powinny w jedną, nieokreśloną magmę - to nagroda dla pewnej wizji rzeczywistości wymyślonej, apriorycznej tej z obrazu Goi - gdy śpi rozum budzą się demony.

Bełkot

G
Gość

Brawo, coraz lepiej się w Polsce dzieje! Tak dobrych czasów, to jeszcze nie mieliśmy!

Ł
Łezka

Wielka RADOŚĆ w tych smutnych czasach !!! GRATULACJE !!!

G
Gość

BRAWO PANI OLGO...!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3