Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka taneczna z dawnego Królestwa Węgier, przeboje kinowe z trąbką w ścieżce dźwiękowej i karnawał. Przed nami koncerty w filharmoniach

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W rolę solisty na trąbce wcieli się Romain Leleu. To francuski trębacz klasyczny urodzony w Lille. Kształcił się pod kierunkiem Érica Aubiera wstąpił do Conservatoire de Paris .
W rolę solisty na trąbce wcieli się Romain Leleu. To francuski trębacz klasyczny urodzony w Lille. Kształcił się pod kierunkiem Érica Aubiera wstąpił do Conservatoire de Paris . strona artysty
Dużo ciekawych i rzadko wykonywanych utworów zostanie wykonanych w ten weekend w lubuskich filharmoniach. Zabrzmi zarówno muzyka filmowa, jak i muzyka etniczna rodem z dawnych wielkich Węgier oraz karnawałowe przeboje. Warto już teraz zadbać o bilety.

Trąbka i tańce z regionu hrabiego Drakuli

W piątek (19.01) o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej, w ramach koncertu „Trąbka w kinie” usłyszymy perełki muzyki filmowej, w której jedną z głównych ról gra ten właśnie instrument. W rolę solisty wcieli się Romain Leleu. To francuski trębacz klasyczny urodzony w Lille. Kształcił się pod kierunkiem Érica Aubiera wstąpił do Conservatoire de Paris . Już w wieku 15 lat i w 2003 roku otrzymał pierwszą nagrodę w dziedzinie trąbki z wyróżnieniem, a następnie nagrodę w dziedzinie muzyki kameralnej. Z szerokim repertuarem, od koncertów barokowych po twórczość nowych dzieł, występuje jako solista we Francji i za granicą, zwłaszcza z Orchestre National de Lille. Od 2018 roku Leleu uczy gry na trąbce w Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon. Muzyk zaprezentuje w Gorzowie Wlkp. muzykę z filmów: „La strada”, „Śniadanie u Tiffany'ego”, „West Side Story”, „Ojciec chrzestny”, „Chinatown”, „Emmanuele”, „Cinema Paradiso”, „Amerykanin w Paryżu” w opracowaniu na trąbkę i orkiestrę, którą tego wieczoru poprowadzi Rafał Jacek Delekta. Zabrzmią ponadto dość rzadko wykonywane „Tańce z Marosszek” oraz „Tańce z Galanty” autorstwa węgierskiego kompozytora Zoltana Kodaly’ego. Tańce z Marosszék (obecnie Rumunia) pochodzą z dawnego Królestwa Węgier i przywodzą na myśl obraz Transylwanii. Prawdopodobnie utwory te, znane obecnie w wersji instrumentalnej, były pierwotnie śpiewane. Jeszcze do niedawna w każdej wsi można było usłyszeć takie utwory, grane albo na skrzypcach, albo na flecie pasterskim; śpiewali je starzy ludzie.

Klarnet w roli głównej

Z kolei Galanta to obecnie miasto na Słowacji (dawne Górne Węgry), gdzie Kodaly mieszkał przez kilka lat. Utwór zawiera liczne akcenty muzyki cygańskiej oraz ważną i jakże efektowną partię klarnetu, który w tamtej części Europy odgrywa szczególną rolę w folklorze. W węgierskim obszarze kulturowym, zamiennie za klarnet używało się także tarogato. To instrument przypominający klarnet, ale o nieco innej budowie - przekroju, który rośnie wraz z długością instrumentu podobnie jak saksofon sopranowy. Tarogato jest przez to bardziej łagodne w brzmieniu.

Karnawałowy plebiscyt widzów

Natomiast w Zielonej Górze czas na tradycyjne koncerty karnawałowe. Będą aż dwa tj. w piątek oraz sobotę (19 i 20 stycznia) o godz. 19. W gali wezmą udział soliści: Katarzyna Hołysz – sopran, Łukasz Ratajczak – tenor i Remigiusz Łukomski – baryton. Orkiestrę Symfoniczną FZ poprowadzi Jerzy Wołosiuk. Publiczność w drodze głosowania będzie mogła zdecydować o tym, jaki utwór i który wykonawca go zaprezentuje.

Dla babci i dziadka

Natomiast w w niedzielę (21.01) o godz. 19, odbędzie się koncert symfoniczny „Sanacja” pełen starych przebojów jak: „W małym kinie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Bo to się zwykle tak zaczyna” w nowych opracowaniach. Wystąpią: Paweł Hulisz – trąbka, Jacek Siciarek – śpiew, Artur Jurek – fortepian, Jarek Stokowski – kontrabas oraz Adam Zagrodzki – perkusja. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska