MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opinia o firmie

(mb)
Chcesz kupić mieszkanie na kredyt, a nie wiesz na ile pieniędzy możesz liczyć z banku? Wysokość kredytu zależy nie tylko wysokości zarobków ale i np. firmy, w której pracujesz, stanu cywilnego a nawet regionu kraju.

Na ocenę ryzyka, jakie podejmuje bank udzielając kredytu ma wpływ wiele czynników. Co zaskakujące poszczególne banki przyjmują różne standardy oceny zdolności kredytowej. W szczególnie drastycznych przypadkach w jednym banku nie otrzymamy kredytu, a w innym dostaniemy na sfinansowanie kupna niemal całego mieszkania.

Opinia o firmie

Porównywanie bankowych ofert w celu wybrania najkorzystniejszego kredytu ma więc i jeszcze jedną zaletę - niejako przy okazji dowiemy się, w której instytucji możemy liczyć na pieniądze oraz jaką kwotę otrzymamy.
Czasem trzeba próbować w kilku bankach, bo każdy z nich dysponuje indywidualnymi rozwiązaniami. Pan Marian O. z Zielonej Góry zatrudniony w jednej z firm budowlanych nie dostał kredytu konsolidacyjnego w banku, gdzie wnioski kredytowe rozpatrywano w oddziale. Okazało się, że firma pana Mariana nie ma u bankowców dobrej opinii. Pan Marian otrzymał kredyt bez problemu w innym banku, w którym wnioski rozpatrywane są przez centralę w Warszawie.

Szefowie mają lepiej

Osoby zatrudnione na niższych stanowiskach, pomimo wysokich dochodów, w niektórych bankach mogą otrzymać dużo gorsze warunki kredytowania bądź dostać decyzję odmowną. Dzieje się tak także w przypadku osób wykonujących pracę fizyczną. Wiele banków zwraca uwagę na zajmowane stanowisko i pensję.
Mniejsze szanse na kredyt mają też często osoby uzyskujące dochód z działalności gospodarczej i rozliczające się z Urzędem Skarbowym w formie ryczałtu, bądź też karty podatkowej. Dochód jest wówczas liczony na niższym poziomie niż faktyczny, bo bank jest przekonany, że np. taksówkarz nie może dużo zarobić i jego zawód jest niepewny, a udzielenie mu kredytu na 20 lat zbyt ryzykowne.
Odmiennie są traktowani pracownicy renomowanych, stabilnych firm. W ich przypadku banki skłonne są nawet do zmniejszenia oprocentowania standardowego kredytu.
Innym przykładem mogą być osoby uzyskujące dochody za granicą i rozliczające się z podatku w innym państwie. One też mają trudności z uzyskaniem kredytu. Pomimo wysokich zarobków uzyskiwanych za granicą są traktowani podobnie do taksówkarzy.
Problemy mogą mieć także klienci młodzi i samotni, bezpośrednio po studiach, bo niektóre banki, ze względu na wiek, historię zatrudnienia i brak dodatkowych zabezpieczeń piętrzą trudności. Dopiero, gdy przedstawią współkredytobiorcę, otrzymają kredyt.
Są jednak i takie banki, które już po 3 miesiącach zatrudnienia w danym zakładzie pracy udzielą tej młodej samotnej osobie kredytu bez żadnego problemu.

Polisa i raty

W jakim wieku kredytobiorców preferują banki? Najwyższe notowania otrzymują osoby w wieku od 28 do 45 lat. W przypadku kredytobiorców w wieku poniżej 28 lat pojawiają się problemy. Choćby ze służbą wojskową, nieustabilizowanym życiem małżeńskim, krótkim okresem zatrudnienia itp. Kredytobiorcy w wieku powyżej 50 lat muszą się liczyć z koniecznością wykupienia polisy na życie. Większość banków będzie od nich wymagać spłaty kredytu przed ukończeniem 65 lub 70 lat co oznacza skrócenie okresu spłaty i wyższe raty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska