Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oswoić krewetki

(zka)
Podczas uczty w śródziemnomorskim klimacie nie może zabraknąć wina
Podczas uczty w śródziemnomorskim klimacie nie może zabraknąć wina fot. Grażyna Zwolińska
Do owoców morza większość Polaków podchodzi jak pies do jeża. Nie zawsze przekonują się do nich nawet ci, którzy wakacje spędzają w południowych krajach.

Warto jednak przynajmniej raz spróbować frutti di mare, choćby krewetek. Kupić je można już w wielu sklepach. I wprawdzie znawcy tych skorupiaków uważają, że najlepsze są świeże, to mrożone też są niezłe.

Krewetki występują w strefach przybrzeżnych oceanów i mórz. Szczególnie zasobne w te skorupiaki są ciepłe zatoki mórz południowych, ale też wody przybrzeżne Morza Północnego i Atlantyku. Europejscy rybacy łowią krewetki u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch. Najdroższe i uznane za rarytas są pochodzące z zimnych wód Morza Północnego i okolic Grenlandii.

Królewskie są najdroższe

Po ugotowaniu krewetki są pomarańczowo-czerwone lub różowe. Po złowieniu, zależnie od gatunku, są kremowe, żółte, zielone, niebieskie lub jasnobrązowe. Różnią się też rozmiarem. Najdroższe są te największe, nazywane królewskimi. Najmniejsze, nazywane szarymi, są najtańsze. Wszystkie jednak są bogatym źródłem białka i mają bardzo mało tłuszczu.

10 dag mięsa popularnych szarych krewetek to zaledwie 87 kcal. Mogą być więc składnikiem diet odchudzających. Także dlatego, że podobnie jak wszystkie frutti di mare, zawierają wiele cennych witamin z grupy B, oraz selen (jeden z głównych antyoksydantów), a także miedź, magnez, potas i fosfor.

Smażyć krótko

Krewetki należy gotować lub smażyć bardzo krótko. Inaczej robią się twarde i suche. Jeśli mają więc być składnikiem jakiejś potrawy, to trzeba je dodać pod koniec jej przyrządzania.

Mrożone krewetki wystarczy wrzucić do wody z dodatkiem soku z cytryny lub octu winnego i gotować dwie-trzy minuty. Dodając trochę bazylii, estragonu, oregano, tymianku, kolendry lub szczyptę imbiru.

Z krewetek przyrządza się głównie przystawki, zarówno zimne, jak i ciepłe. Można je wymieszać z sosem z majonezu, odrobiny tabasco i alkoholu, najlepiej brandy lub whisky, albo z sosem aurora, przyrządzonym z majonezu, przecieru pomidorowego i ziołowych przypraw.

Rozmiłowani w krewetkach Hiszpanie wrzucają po prostu całe skorupiaki na patelnię i krótko smażą na ostrym ogniu, pod koniec dodając natkę pietruszki. Potem jedzą palcami. My raczej nie chcemy mieć na talerzu wąsatych stworzonek z oczami jak czarne perełki. Wolimy obrane ze skorupek korpusy. Ci, którym i one nie odpowiadają, mogą spróbować krewetkowego smaku w postaci musu.

Krewetki klasycznie

Składniki:

  • opakowanie mrożonych krewetek koktailowych
  • 10 dag masła
  • kilka łyżek 18-proc. śmietany
  • kostka rosołu warzywnego lub z kury
  • szczypta mąki
  • pęczek koperku lub natki pietruszki
  • sok z cytryny.

    Przygotowanie:

    1. Krewetki rozmrozić i podsmażyć w odrobinie masła, aż puszczą sok. Przełożyć na talerz.
    2. Resztę masła rozpuścić na patelni. Dodać mąkę i wodę, rozmieszać, chwilę podsmażyć.
    3. Wkruszyć kostkę rosołową, dodać śmietanę i pokrojony drobno koperek lub natkę.
    4. Na koniec dodać sok z cytryny do smaku i wymieszać z krewetkami.
    Tak przyrządzone krewetki można podawać z białym pieczywem lub z ryżem ugotowanym na mleku. Można je też wymieszać z ugotowanym makaronem, posypując dodatkowo po wierzchu zieleniną.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska