Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto i on! Do Łagowa powrócił odrestaurowany nagrobek Leona Pineckiego

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Odrestaurowano nagrobek "olbrzyma z Wielkopolski" i jego żony.
Odrestaurowano nagrobek "olbrzyma z Wielkopolski" i jego żony. Jacek Katos/ materiały Gminnej Biblioteki Publicznej w Łagowie
W sierpniu z łagowskiego cmentarza zniknął pomnik Leona Pineckiego oraz jego żony Heleny. Słynny olbrzym był, w zależności od źródeł, zapaśnikiem lub cyrkowcem, ale na pewno polskim patriotą.

Nowy nagrobek Leona Pineckiego na cmentarzu

Na pomniku pozostawiono poprzednie napisy i dodano hasło "Być i zostać Polakiem", nawiązujące do postawy "olbrzyma z Wielkopolski", jak nazywano Pineckiego. Marmury i płyty z napisami odrestaurowano, a reszta pomnika jest nowa. Oficjalne otwarcie odbędzie się 25 października o godzinie 11 mszą w kościele na przeciwko cmentarza w Łagowie. Następnie uczestnicy przejdą na cmentarz.

Zobacz: Gazeta Lubuska. Łagów Lub. Ruszył projekt renowacji pomnika słynnego zapaśnika Leona Pineckiego

Odnowa pomnika to inicjatywa Anety Bączyk-Mazurkiewicz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łagowie. Zależało jej, by utrwalić pamięć o ważnym człowieku. - Zaczęło się od napisania do Fundacji Orlen, która przyznała nam 10 tysięcy złotych. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przyznała jeszcze pięć tysięcy, Urząd Marszałkowski dwa tysiące, 2 tysiące Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, tysiąc Kopalnia Węgla Brunatnego w Sieniawie i tysiąc Urząd Gminy w Łagowie - wylicza Bączyk - Mazurkiewicz. Jak dodaje, pieniądze zostały przeznaczone nie tylko na sam nagrobek, ale cały projekt. A co jeszcze on obejmuje?

Spotkanie z Alfredem Siateckim

W ramach programu "Być i zostać Polakiem - Leon Pinecki" uczniowie i mieszkańcy Łagowa spotkali się z pisarzem Alfredem Siateckim, który opowiedział więcej o życiu sportowca. Ponadto 12 października odbędzie się konkurs wiedzy o Leonie Pineckim, w którym wezmą udział grupy uczniów z Łagowa, Toporowa i Sulęcina. Obecnie zgłosiło się do niego prawie 20 chętnych. Dzieci zmierzą się z pytaniami dotyczącymi życia olbrzyma, ale - jak zaznacza dyrektor biblioteki - wiele faktów jest dość płynnych, więc nie zawsze komisja będzie oczekiwała jednoznacznych odpowiedzi.

Leon Pinecki był wielkim człowiekiem

Leon Pinecki był dosłownie wielkim człowiekiem. - Miał 2 metry i 3 centymetry. Ważył 143 kilogramy. Miał strasznie długie ręce, gdy wyciągnął je obie mierzyły 2 metry 45 centymetrów. Nazywano go mistrzem podwójnego Nelsona, czyli specjalnego chwytu, dzięki któremu można było obalić przeciwnika - mówił Alfred Siatecki podczas spotkania. Jak dodał, Leon podczas porodu ważył ponoć sześć kilogramów.

Pinecki pochodził ze Stołunia, w okolicach Pszczewa, a zmarł w Sulęcinie. W latach wojny był podejrzewany o szpiegostwo i więziony przez hitlerowców. Po niej zaś był szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W Łagowie przez pewien czas prowadził hotel, na budynku którego do tej pory znajduje się tablica upamiętniająca dawnego właściciela.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska