MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowoczesnego laboratorium SECO/LAB na Uniwersytecie Zielonogórskim. Co zyskali studenci i nie tylko oni?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W nowej hali laboratoryjnej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Szafrana w środę, 6 marca zostało otwarte laboratorium SECO/LAB. Uroczystość odbyła się w ramach Dni Otwartych Wydziału Mechanicznego (6-7 marca), stąd obecność nauczycieli i uczniów lubuskich szkół średnich.

Jak mówi rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko, nowe laboratorium jest efektem wieloletniej współpracy pracowników Instytutu Inżynierii Mechanicznej z firmą Seco/Warwick.

Otwarcie nowoczesnego laboratorium SECO/LAB na Uniwersytecie Zielonogórskim - Zielona Góra - 6 marca 2024 roku

Otwarcie nowoczesnego laboratorium SECO/LAB na Uniwersytecie...

Dzięki laboratorium SECO/LAB to możliwość zdobywania praktycznej wiedzy

Nowoczesne Laboratorium Automatyzacji Produkcji i Mechatroniki pomoże studentom UZ w zdobyciu praktycznych umiejętności, które będą atutem na rynku pracy.

- Wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim uznaliśmy, że niemal bliźniacze laboratorium badawcze SECO/LAB powinno znaleźć się także w zasięgu studentów i pozwolić im na etapie ścieżki edukacyjnej zdobywać praktyczne umiejętności. Projektując nasze wspólne laboratorium, położyliśmy szczególny nacisk na możliwość zdobywania praktycznej wiedzy z zakresu automatyzacji i cyfryzacji procesów obróbki cieplne – mówi Sławomir Woźniak, prezes zarządu Grupy SECO/WARWICK. - Uczelnie wyższe nie powinny bowiem kształcić jedynie w wymiarze teoretycznym. Dziś w dobie automatyzacji i sztucznej inteligencji to właśnie umiejętności praktyczne będą stanowić główną przewagę na rynku pracy. Jednocześnie mamy nadzieję, że najlepsi absolwenci uczelni będą chcieli kontynuować swoją karierę związaną z obróbką cieplną metali w Grupie SECO/WARWICK.

Współpraca pomiędzy SECO/WARWICK a Uniwersytetem Zielonogórskim

SECO/LAB, to nazwa nadana nie tylko laboratorium na Uniwersytecie Zielonogórskim, to także nazwa świebodzińskiego centrum badawczo rozwojowego. Centrum R&D SECO/WARWICK podzielone jest na dwa obszary. W pierwszym z nich przeprowadzane są próby technologiczne przy użyciu urządzeń przemysłowych. W części drugiej, laboratoryjnej, dokonuje się preparatyki, tzn. przygotowuje się materiał z prób technologicznych do dalszych badań oraz dokonuje się analizy przygotowanych próbek.

Współpraca pomiędzy SECO/WARWICK a Uniwersytetem Zielonogórskim rozpoczęła się blisko 10 lat temu. W 2021 roku został zakończony wspólny projekt dotowany pt. „Autonomiczny system monitorowania i przetwarzania parametrów pracy pieca wgłębnego dla potrzeb Industry 4.0 w procesach nawęglania niskociśnieniowego”. Uzyskane rezultaty projektu mogą być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w sektorze energetyki odnawialnej.

SECO/WARWICK i Uniwersytet Zielonogórski współpracują również ze sobą w ramach międzynarodowej siecią innowacji SUPRA, którą tworzy społeczność partnerów przemysłowych i badawczych z zakresu technologii produkcji. Obecnie, zarówno SECO/WARWICK jak i Uniwersytet Zielonogórski skupiają się na promowaniu wśród studentów praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu automatyzacji procesów przemysłowych, stąd m.in. pomysł na stworzenie SECO/LABu.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska