Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oznakuj swojego psa

Janczo Todorow
Wczoraj do gabinetu weterynaryjnego Marcina Robusa przyszła Magdalena Polanowska, by oznakować swojego jamnika.
Wczoraj do gabinetu weterynaryjnego Marcina Robusa przyszła Magdalena Polanowska, by oznakować swojego jamnika. fot. Aleksander Majdański
Na budowę schroniska dla zwierząt miasto wydało już około pół miliona złotych. Za dodatkowe 42 tysiące oznakowane zostaną psy. Każdy może za darmo wstrzyknąć specjalny chip swojemu czworonogowi.

- Nie może tak być, że jeden będzie płacił podatek od psa, a dziewięciu tego nie robi. A tak wynika z naszych danych - mówi Ewaryst Stróżyna, naczelnik wydziału w urzędzie miasta. - Jak ktoś nie ma zamiaru płacić, to powinien się pozbyć psa, ale w sposób zgodny z prawem.

Ustalić tożsamość

A podatek nie jest duży, wynosi 30 zł rocznie. - Szacujemy, że w mieście jest kilka tysięcy psów, a w tym roku zapłaciło tylko około 250 osób - informuje E. Stróżyna.

Żeby wprowadzić porządek w ewidencjonowaniu czworonogów rozpoczęto znakowanie zwierząt, wyposażając je w specjalny chip, który przechowuje pełną informację o psie. Dzięki temu urządzeniu można będzie ustalić "tożsamość" każdego zwierzaka, pod warunkiem, że wcześniej się go "oznakuje".

Władze miasta podpisały już umowę z firmą z Gdańska, która z kolei zleciła chipowanie trzem gabinetom weterynaryjnym w Żarach. - Akcja jest za mało nagłośniona, bo do tej pory odwiedziło nas w tej sprawie zaledwie kilku właścicieli zwierząt - mówi lekarz weterynarii Marcin Robus z gabinetu przy ul. Bohaterów Getta 14. - A znakowanie jest bezpłatne.

Będą mandaty

Wstrzykiwać za darmo chip można jeszcze w gabinetach przy ul. Wieniawskiego 3a oraz przy Męczenników Oświęcimskich 18. Przy oznakowaniu pies dostaje obrożę, a jego numer zostaje wpisany do bazy danych.

Miasto zakupiło na początek tysiąc chipów. W ratuszu zapowiadają, że po zakończeniu akcji, strażnik miejski będzie mógł ukarać mandatem właściciela psa, który nie jest oznakowany.

Psy, które nie będą miały chipów, jako bezpańskie trafią do schroniska, które jest prawie gotowe. Jego budową w pobliżu wysypiska śmieci zajął się Pekom. Wśród pierwszych lokatorów, będą zwierzaki dotychczas przechowywane w prowizorycznych klatkach na terenie zakładu oczyszczania miasta. Jest ich ok. 20. Nowe schronisko będzie mogło na początku przyjąć 50, a docelowo nawet 100 czworonogów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska