Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Dłużku w rękach gminy Lubsko. W niszczejącym dziś zabytku, ma powstać Centrum Kultury i Dziedzictwa Regionalnego

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Pałac w Dłużku, po latach starań, należy do gminy Lubsko
Pałac w Dłużku, po latach starań, należy do gminy Lubsko Grzegorz Walkowski/Gmina Lubsko
Pałac w Dłużku przez lata niszczał na oczach mieszkańców. Teraz jego losy mają sie odmienić, zabytek należy już do gminy Lubsko i według planów, ma w nim powstać Centrum Kultury i Dziedzictwa Regionalnego.

Pałac w Dłużku to jeden z wielu zabytków w regionie, który latami niszczał na oczach mieszkańcow. Wybudowany w XVII wieku obiekt był początkowo dworem, w XIX przekształcono go w pałac. W połowie XX wieku był zamieszkiwany przezl ludność napływową i stanowił część PGR. Następnie był zarządzany przez Agencję Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, a potem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. We wtorek 12 grudnia KOWR nieodpłatnie przekazał zabytek gminie Lubsko.

Gotowi i zdeterminowani

- Przed nami jeszcze wiele matematyki, głównie tej opartej na finansach, ale też wiele działań w obszarach bardziej twórczych i kreatywnych! Przejęta nieruchomość stanowi ogromny potencjał dający całą gamę możliwości i perspektyw. Jesteśmy dumni i szczęśliwi. I tacy dumni! I pełni energii do działania. I jeszcze raz dumni! Wiemy, że łatwo nie będzie. Ale historia i jej dziedzictwo zobowiązują do działania – nie bierności i bezczynności. Do pracy – nieleniwej wygody. Do zachowania spuścizny – niezamykania oczu i odwracania głowy - podkreślają władze Lubska. - Jesteśmy gotowi i zdeterminowani do działania. Wierzymy, że dołączą do nas inni ludzie – z pomysłem, inicjatywą, z pozytywnym nastawieniem na osiągnięcie celu, jakim jest zadbanie o pałac i jego otoczenie, wyremontowanie tego pięknego i cennego zabytku oraz nadanie mu nowej funkcji i przywrócenie go do życia.
Jakie są plany wobec pałacu w Dłużku? Docelowo ma tutaj powstać Centrum Kultury i Dziedzictwa Regionalnego.

Kawałek historii

Wzniesienie renesansowego dworu w Dłużku przy­pisywane jest Johannowi Adolfowi von Dallwitz (1631-1684), komisarzowi wojennemu księcia saskiego, pełniącego funkcję „starszego” powiatu gubińskiego. Za dworem znajdo­wał się ogród i sad. Założenie dworskie zostało w pełni ukształtowane w 2. poł. XVII wie­ku i przetrwało bez istotnych zmian do drugiej połowy XIX wieku, kiedy to ówczesny wła­ściciel majątku Fedor von Tschirschky, przekształcił dawny dwór w pałac, nadając mu for­mę neogotycką. Wtedy również wzniesiono nową zabudowę gospodarczą, a ogród prze­kształcono w park.

źródło: Lubuski Konserwator Zabytków

Czytaj też:
Gdzie na ferie w Lubuskiem? Top 7 miejsc do odwiedzenia z dziećmi! Sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska