Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o żydowskim dziedzictwie

(dab)
Płytę na dawnym cmentarzu żydowskim w Trzcielu odsłonili (od lewej)  dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk, burmistrz Maria Gorna-Bobrowska, naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Płytę na dawnym cmentarzu żydowskim w Trzcielu odsłonili (od lewej) dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk, burmistrz Maria Gorna-Bobrowska, naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Dariusz Brożek
Na byłych cmentarzach żydowskich koło Trzciela i w Brójcach odsłonięto okolicznościowe tablice, ufundowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,

W uroczystościach na dawnych cmentarzach żydowskich uczestniczyło kilkanaście osób. M.in. burmistrz Maria Górna-Bobrowska, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus oraz dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk. Po zapaleniu symbolicznych zniczy modlitwę za zmarłych odmówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Dawny cmentarz nad jez. Żydowskim koło Trzciela jest jednym z największych i najlepiej zachowanych kirkutów na lubusko-wielkopolskim pograniczu. Na szczycie wzniesienia znajdują się najstarsze, kamienne płyty nagrobne z końca XVIII w., a poniżej młodsze z piaskowca.

- Mają napisy w językach niemieckim i hebrajskim. Niektóre z nich można jeszcze odczytać. Mimo upływu lat i drugiej wojny światowej, wiele tych płyt zachowało się w doskonałym stanie - mówi międzyrzecki regionalista Ryszard Patorski, który ponad 20 lat temu inwentaryzował kirkut.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska