Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Straż Pożarna ostrzega przed silnym mrozem. Strażacy pozostają w gotowości. O czym należy pamiętać?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Dane jasno wskazują, że powinniśmy zachowywać większą rozwagę w sezonie grzewczym.
Dane jasno wskazują, że powinniśmy zachowywać większą rozwagę w sezonie grzewczym. Fot. Mariusz Kapała
W ostatnich dniach silny mróz doskwiera mieszkańcom wielu regionów w Polsce. Choć województwo lubuskie nie jest najzimniejszym miejscem, to nawet tu temperatury spadają do – 15 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie.

Jak informuje PSP, Strażacy pozostają w gotowości do podjęcia działań, monitorują sytuację oraz są w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego.

Trujący czad

Niskie temperatury zmuszają nas do mocniejszego dogrzewania mieszkań i domów. Może to prowadzić do pożarów w budynkach, pożarów sadzy w kominach lub trującej emisji tlenku węgla z urządzeń grzewczych.

Dane jasno wskazują, że powinniśmy zachowywać większą rozwagę w sezonie grzewczym. Od października 2023 r., miało miejsce już ponad 8 500 pożarów, w wyniku których 115 osób straciło życie. Zgłoszenie emisji tlenku węgla skutkowało już tysiącem interwencji, a 22 osoby śmiertelnie zatruły się czadem.

Objawami zatrucia mogą być nudności, senność i bóle głowy.

-Przypominamy o obowiązkowych przeglądach instalacji technicznych w budynkach mieszkalnych oraz regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. Dla własnego bezpieczeństwa zamontujmy domową czujkę dymy, a jeżeli posiadamy piecyk gazowy, na węgiel lub olej opałowy również czujkę tlenku węgla (czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć) - apeluje Państwowa Straż Pożarna.

Z dala od lodu

Jak co roku PSP przypomina o niebezpieczeństwie wynikającym z wchodzenia na zamarzniętą pokrywę lodową. Warstwa lodu, która pozornie wydaje się być gruba i wytrzymała przy brzegu, kilka kroków dalej zwykle jest bardzo cienka i krucha.

Po załamaniu się lodu i wpadnięciu do bardzo zimnej wody najczęściej nie jesteśmy w stanie sami wydostać się na powierzchnię, a kilka minut w wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

- Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek nierozważnego postępowania. Nie wchodź na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę — korzystaj tylko z bezpiecznych lodowisk — tłumaczy PSP

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nie zapominaj o zwierzętach

Zwierzęta również odczuwają dotkliwy mróz, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy buda pupila jest odpowiednio izolowana. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zabrać zwierzę na noc, kiedy temperatury najmocniej spadają, do domu. Nie można zapominać również, że gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera — woda w jego misce zamarza.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska