Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papcio Chmiel ma swój mural w Gorzowie! Można go zobaczyć na jednym z Filarów Sztuki

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Papcio Chmiel ma w Gorzowie swoich wiernych fanów. Postanowili upamiętnić wybitnego rysownika w wyjątkowy sposób.
Papcio Chmiel ma w Gorzowie swoich wiernych fanów. Postanowili upamiętnić wybitnego rysownika w wyjątkowy sposób. Magda Marszałek
Pod koniec stycznia Polskę obiegła smutna informacja o śmierci Henryka Jerzego Chmielewskiego. Kryjący się pod pseudonimem Papcio Chmiel autor kultowego komiksu Tytus, Romek i A'Tomek zmarł w wieku 97 lat. Zostawił po sobie mnóstwo rysunków, książek i anegdot.

Przykra wiadomość wstrząsnęła między innymi wychowanymi na tworzonych przez Papcia Chmiela komiksach, które pod płaszczykiem żartu skrywały ponadczasową mądrość. Swoich wiernych fanów Papcio Chmiel miał także w Gorzowie. Ci postanowili upamiętnić wybitnego rysownika w wyjątkowy sposób.

Papcio Chmiel na jednym z Filarów Sztuki

Filary Sztuki to niezwykła galeria ulicznej twórczości, która znajduje się pod Mostem Lubuskim od strony byłego Grodzkiego Domu Kultury przy ulicy Wał Okrężny. W tym miejscu twórcy gorzowskiego street artu malują swoje dzieła na potężnych, betonowych kolumnach. Na jednej z nich powstał wizerunek Papcia Chmiela. Na kolejnej widnieje natomiast mural przedstawiający Tytusa de Zoo. Tytus był małpką doświadczalną, którą na pokładzie odnaleźli Romek i A'Tomek. Choć niektórym może się wydawać, że bohaterowie serii komiksowej autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego nie wytrzymali konkurencji z Batmanem czy Spider-Manem, to jednak Gorzów wciąż o nich pamięta!

WIDEO: Wystawa "Papcio Chmiel i jego podopieczni" w Zielonej Górze

Na komiksach Papcia Chmiela wychowało się kilka pokoleń Polaków!

Hołd dla Papcia Chmiela w Gorzowie. Autor kultowego komiksu ma swój mural!
Papcio Chmiel ma w Gorzowie swoich wiernych fanów. Postanowili upamiętnić wybitnego rysownika w wyjątkowy sposób.


Magda Marszałek

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. W 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim. Został zatrzymany przez niemieckich żołnierzy i trafił do niewoli. W latach 50. ukończył stołeczną Akademię Sztuk Plastycznych. Później pracował jako rysownik w „Świecie Przygód” i „Świecie Młodych”. Pierwsza, czarno-biała obrazkowa historyjka o Tytusie została wydrukowana przez „Świat Młodych" w październiku 1957 r.

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska