MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek spotkał się z przywódcami najbogatszych państw świata na szczycie szczyt G7 we włoskiej Apulii. Był też Wołodymyr Zełenski

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Wideo
od 7 lat
Franciszek jako pierwszy papież w historii wziął udział w jednym z najważniejszych wydarzeń z udziałem głów najbogatszych państw świata - szczycie G7 we włoskiej Apulii. Razem z nim gościem szczytu jest również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Papież mówił o możliwościach, zagrożeniach i skutkach sztucznej inteligencji.

Spis treści

Papież Franciszek o sztucznej inteligencji AI

Skazalibyśmy ludzkość na przyszłość bez nadziei, gdybyśmy pozbawili ludzi zdolności do decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów dokonywanych przez maszyny - mówił Franciszek w swoim wystąpieniu poświęconym sztucznej inteligencji AI.

- Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej – podkreślił Franciszek na szczycie G7 we Włoszech.

Trwa głosowanie...

Czy obawiasz się, że sztuczna inteligencja AI zawładnie życiem społeczeństw?

Papież podkreślił, że „w dramacie, jakim jest konflikt zbrojny, należy pilnie przemyśleć rozwój i wykorzystanie urządzeń takich jak tak zwana śmiercionośna broń autonomiczna, aby zakazać ich używania, począwszy już od faktycznego i konkretnego zobowiązania do wprowadzenia coraz bardziej znaczącej ludzkiej kontroli”. 

Franciszek i Zełenski: Rozmowa o wojnie w Ukrainie

Wizyta papieża Franciszka na szczycie G7 w Borgo Egnazia w Apulii trwała kilka godzin, za to w jej trakcie zaplanowano kilka spotkań głowy Kościoła katolickiego z przywódcami krajów G7. I nie tylko.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który bierze udział w takim wydarzeniu. Po przybyciu o godzinie 12:10 helikopterem Papież wziął udział w czterech dwustronnych rozmowach z dyrektor generalną Międzynarodowego Funuduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, prezeydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezeydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau, a następnie, w towarzystwie włoskiej premier Giorgii Meloni, udał się do hali Arena, gdzie został powitany oklaskami przez przywódców na wspólnej sesji.

Spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy było ważne, gdyż papieżowi nie udało się dotąd pojechać na Ukrainę broniącą się przed rosyjską agresją. Kilkakrotnie też papież apelował o zawieszenie broni na froncie rosyjsko-ukraińskim pomimo utraty przez Ukrainę znacznej części terytorium. Mówił też o "odwadze białej flagi", co odebrano jak zachętę do kapitulacji Ukrainy.

Z ukraińskim przywódcą papież widział się ostatnio w maju zeszłego roku w Watykanie.

Orędzie pokoju Franciszka na spotkaniu z Joe Bidenem

Franciszek spotka się również z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Do niego oraz pozostałych przywódców krajów G7 przybywa z orędziem pokoju. I to będzie głównym tematem rozmów, jakie przeprowadzi.

Franciszek został zaproszony przez premier Włoch Giorgię Meloni na sesję, poświęconą głównie sztucznej inteligencji, która jest jednym z priorytetów przewodnictwa Italii w G7. Jest to także coraz ważniejsza kwestia w optyce Watykanu i samego papieża, którego przesłanie na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju nosi tytuł: "Sztuczna inteligencja i pokój".

W przesłaniu tym napisał: "Najbardziej zaawansowane aplikacje techniczne nie powinny być wykorzystywane do ułatwiania brutalnego rozwiązywania konfliktów, lecz do przygotowywania drogi do pokoju".

Spotkania z głowami państw

Franciszek, który do Brindisi przybywa około południa ma zaplanowane rozmowy także z:

  • dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą

  • przywódcą Francji Emmanuelem Macronem

  • premierem Kanady Justinem Trudeau

  • prezydentem Kenii William Samoei Ruto

  • premierem Indii Narendrą Modim

  • prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silva

  • prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem

  • prezydentem Algierii Abd al-Madżidem Tabbunem.

Pomiędzy tymi spotkaniami, wczesnym popołudniem Franciszek weźmie udział we wspólnej sesji w ramach G7, w trakcie której wygłosi oczekiwane przemówienie.

Grupa G7 - klub najbogatszych

Grupa G7, to forum polityczne, które tworzą przywódcy największych i najbardziej rozwiniętych gospodarek krajów demokratycznych na świecie.

W skład Grupy G7 wchodzą:

  • Stany Zjednoczone

  • Japonia

  • Niemcy

  • Wielka Brytania

  • Francja

  • Kanada

  • Włochy

Od 1997 do 2014 roku członkiem grupy - zwanej wtedy G8 - była również Rosja. Została jednak zawieszona w prawach członka po aneksji Krymu w 2014 roku.

Dyskusje podczas spotkań grupy G7 dotyczą globalnych spraw politycznych i ekonomicznych.

PAP, Vatican News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Papież Franciszek spotkał się z przywódcami najbogatszych państw świata na szczycie szczyt G7 we włoskiej Apulii. Był też Wołodymyr Zełenski - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska