MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parking przy szpitalu za darmo dla honorowych dawców krwi? Otóż nie, muszą płacić!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Zyty 21 w Zielonej Górze (rejestracja dawców - poniedziałek – środa i piątek07:00 – 14:00, czwartek - 07:00 – 16:30)
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Zyty 21 w Zielonej Górze (rejestracja dawców - poniedziałek – środa i piątek07:00 – 14:00, czwartek - 07:00 – 16:30) Mariusz Kapała
Honorowi dawcy krwi muszą płacić za parking na terenie szpitala. Chcieliby być zwolnieni z opłat, bo przecież oddają krew, której lecznica bardzo potrzebuje. Co na to Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze?

- Jestem od wielu lat honorowym dawcą krwi. Czy musi być ode mnie pobierana opłata za parking na terenie szpitala? - pyta pan Marek z Zielonej Góry.

Czy honorowi dawcy krwi muszą płacić?

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajduje się między szpitalnymi budynkami. Obok jest też miejskie hospicjum. Kiedy się jedzie do niego, otrzymuje się kwitek z pieczątką i nie trzeba płacić za parking. Tymczasem my – honorowi dawcy krwi – musimy płacić. Poza tym krew, którą oddaje, służy szpitalowi. Myślę, że taki ukłon w stronę honorowych dawców krwi były dobrze odebrany w środowisku. Czy byłaby możliwość, żeby nie pobierać od nas opłat za parking? - pyta honorowy dawca krwi.

Centrum Krwiodawstwa ma swój parking

Zapytaliśmy o to – w imieniu honorowych dawców krwi – rzeczniczkę prasową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwię Malcher – Nowak.
- Niestety, nie ma takiej możliwości, aby zwalniać krwiodawców z tej opłaty. Osoby odwiedzające pacjentów hospicjum rzeczywiście nie ponoszą kosztów parkowania, jednak wynika to z faktu, że do hospicjum można dojechać wyłącznie wjeżdżając na teren szpitala – wyjaśnia Sylwia Malcher-Nowak. - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ma natomiast swój parking i dojazd do niego od strony ulicy Krótkiej. I rzeczywiście, szpital, a raczej jego pacjenci korzystają z zasobów centrum krwiodawstwa. Jednak - o czym rzadko się mówi - krew i preparaty krwiopodobne szpital musi kupić. Koszt roczny to około 2,5 mln zł.
Przypomnijmy, że by zostać honorowym dawcą krwi, trzeba spełniać podstawowe wymogi: być pełnoletnim, zdrowym i ważyć więcej niż 50 kg. Rano warto zjeść lekkie śniadanie, a dzień wcześniej - porządnie się nawodnić. Krew można oddawać nie tylko w Zielonej Górze, ale także w oddziałach terenowych w: Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Sulęcinie, Żaganiu i Żarach. A także podczas licznych akcji w terenie. Krwiobus wyjeżdża do lubuskich miasteczek i wsi często. Informacje, gdzie będzie i kiedy, można uzyskać na stronie RCKIK czy na facebooku.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska