Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

PGG wypłaci pracownikom trzy dodatkowe pensje. Zarząd porozumiał się w tej kwestii ze związkowcami. Wcześniej górnikom przyznano podwyżki

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Porozumienie dotyczące wypłat jednorazowych nagród jest związane z podpisanym wcześniej porozumieniem, zakładającym wzrost wynagrodzeń w PGG.
Porozumienie dotyczące wypłat jednorazowych nagród jest związane z podpisanym wcześniej porozumieniem, zakładającym wzrost wynagrodzeń w PGG. arc.
Szefostwo Polskiej Grupy Górniczej, a także kilkanaście związków zawodowych działających w górniczym przedsiębiorstwie podpisały porozumienie co do wypłaty pracownikom PGG jednorazowych nagród. W pierwszym półroczu 2023 roku, zostaną one wypłacone górnikom trzykrotnie. Od lipca z kolei - zgodnie z wcześniejszym porozumieniem - w PGG, górnicy będą zarabiać o ponad 15 proc. więcej.

PGG wypłaci pracownikom trzy dodatkowe pensje. Zarząd porozumiał się w tej kwestii ze związkowcami

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej mogą liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki. Władze górniczego przedsiębiorstwa, a także działające w niej organizacje związkowe podpisały stosowne porozumienie, na mocy którego pracującym w spółce osobom zostaną wypłacone dodatkowe pensje.

- Zgodnie z "Porozumieniem..." pracownicy PGG S.A. otrzymają trzy transze jednorazowych wypłat w dniach 10 marca, 10 maja i 10 lipca - przekazuje za pośrednictwem mediów społecznościowych, cytując treść podpisanego dokumentu, WZZ "Sierpień 80", którego przedstawiciele również złożyli pod nim swoje podpisy.

Górnicy otrzymają po kilka tysięcy złotych

Jak wynika z podpisanego porozumienia, wysokość wypłacanych jednorazowych pensji waha się pomiędzy 1670 a 2670 złotych brutto. Jest ona uwarunkowana wykonywaną w spółce pracą. Najwięcej pieniędzy - czyli wspomniane 2670 złotych - otrzymają pracownicy zatrudnieni pod ziemią. Najmniejsze nagrody wpłyną z kolei na konta pracowników PGG zatrudnionych na powierzchni.

W porozumieniu pojawiła się także kwota 2170 złotych. Trzykrotnej wypłaty dodatkowej pensji w takiej wysokości mogą oczekiwać osoby, które fizycznie pracują w PGG w: Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji, Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym, a także Zakładzie Elektrociepłownie.

Dodatkowo porozumienie przewiduje wypłatę dodatkowej pensji dla pracowników wykonujących prace remontowo-konserwacyjne na terenie lub na rzecz zakładu mechanicznej przeróbki węgla, a także osób wykonujących prace remontowo-konserwacyjne na powierzchni na rzecz oddziałów dołowych kopalni.

Jednocześnie, podpisany przez związki zawodowe i władze PGG dokument zakłada, że jednorazowe nagrody otrzymają wszyscy pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, pod warunkiem, że były one zatrudnione w spółce w dniu 28 lutego 2023 roku.

Wcześniej górnikom PGG przyznano podwyżki

Porozumienie, zgodnie z którym pracownicy PGG otrzymają dodatkowe pensje jest bezpośrednio związane z innym porozumieniem, które niedawno sygnowano w spółce. Chodzi o dokument, który zapewni górnikom wyższe zarobki.

- Podwyżki wyniosą 15,4 proc. - informowała Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80", wyjaśniając, że to wysokość średniorocznego wskaźnika inflacji w 2022 roku powiększona o jeden punkt procentowy.

Ponieważ jednak wyższe zarobki dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej będą obowiązywać dopiero od drugiego półrocza 2023 roku - dokładnie od 1 lipca - związkowcy zagwarantowali osobom pracującym w PGG wypłatę jednorazowych dodatków, czego efektem jest podpisanie kolejnego porozumienia.

Po podwyżkach w PGG średnia pensja będzie wynosiła 12 tysięcy 107 złotych. Tym samym będzie ono wyższe o blisko 2 tysiące złotych w porównaniu ze średnią pensją w ubiegłym roku, w którym oscylowała ona na poziomie 10 tysięcy 492 złotych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska