Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze bezrobotnym

(jak)
Burmistrzowie i wójtowie domagają się zmniejszenia zatrudnienia w Powiatowym Urzędzie Pracy.

W środę obradowali wszyscy burmistrzowie i wójtowie powiatu. Na spotkaniu był też starosta Wiesław Mackowicz. Dyskusja toczyła się głównie wokół środków przeznaczanych przez państwo, a pozostających w gestii powiatu, na przeciwdziałanie bezrobociu.
Szefowie samorządów będą się domagać od Krajowej Rady Zatrudnienia zwiększenia puli pieniędzy teraz na jednego bezrobotnego przypada ok. 100 zł rocznie. Zamierzają również wystąpić do władz powiatu z wnioskiem o utworzenie gwarantowanego funduszu poręczeń. Bezrobotni, którzy mają pomysł na założenie działalności gospodarczej, ale nie posiadają środków na jej rozpoczęcie, mogliby liczyć na pomoc funduszu. Zdaniem samorządowców, można go założyć tylko na szczeblu powiatu, bo gmin nie stać na tworzenie własnych.
Burmistrzowie i wójtowie będą się też domagać od starostwa zmniejszenia zatrudnienia w Powiatowym Urzędzie Pracy. Zatrudniono tam na etatach administracyjnych 20 bezrobotnych mówi burmistrz Krosna Odrz. Bolesław Borek. Na ten cel idzie rocznie ponad 250 tys. zł, czyli ok. 30 proc. wszystkich środków przyznanych na przeciwdziałanie bezrobociu w powiecie. Chcemy, żeby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazane zostały gminom o największym bezrobociu. Jeśli wpłynie oficjalne pismo, zajmiemy się sprawą i nadamy jej bieg wyjaśnia starosta Mackowicz. Chcę jednak przypomnieć, że decyzji o rozdzieleniu środków starosta nie podejmuje samodzielnie. Zajmuje się tym Powiatowa Rada Zatrudnienia, w której zasiadają również samorządowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska