MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownia tomografii komputerowej w szpitalu w Krośnie Odrzańskim otwarta od tygodni. Czy pacjenci mogą korzystać z nowego tomografu?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 12 lat
Już kilka tygodni temu doszło do oficjalnego otwarcia pracowni tomografii komputerowej z nowoczesnym tomografem w szpitalu w Krośnie Odrzańskim. Czy pacjenci mogą korzystać z nowego sprzętu? Sprawdziliśmy.

Już 12 grudnia zeszłego roku do szpitala w Krośnie Odrzańskim dostarczony został nowoczesny tomograf, który kosztował około 2 mln zł. Pieniądze na zakup pochodziły z Programu Inwestycji Strategicznych — w sumie powiat krośnieński pozyskał 3,9 mln zł na rozbudowę zakładu diagnostyki obrazowej wraz z budową łącznika z głównym budynkiem szpitala i wspomnianym zakupem tomografu. Cała inwestycja kosztowała 5 mln zł.

To jeden z najnowocześniejszych tomografów w województwie lubuskim. Wyposażony został on w najcięższy stół do tomografu — o wadze 315 kilogramów, co pozwoli na badanie pacjentów z nadwagą. Oprócz tego tomograf ma budowę tulejkową, co będzie korzystne dla pacjentów z klaustrofobią. Ponadto stół będzie obniżany do 315 mm, co jest istotne dla pacjentów unieruchomionych np. po wypadkach. Tomograf jest wspomagany sztuczną inteligencją.

25 marca 2024 roku doszło do oficjalnego otwarcia pracowni tomografii komputerowej. Wydawało się, że sprzęt od razu będzie dostępny dla pacjentów, ale zgłosili się do nas poirytowani mieszkańcy, którzy mówili, że tomograf może i jest, ale nie działa. Dlaczego?

Najpierw testy. Co z kontraktem z NFZ?

Pojawiły się plotki wśród krośnian, jakoby nie można było skorzystać z tomografu, pomimo oficjalnego otwarcia. Niektórzy mówili, że w szpitalu nie ma odpowiednio przeszkolonego personelu. Prezes szpitala spółki Zachodnie Centrum Medyczne, Jolanta Siwicka odpowiada.

- Tomograf to bardzo skomplikowane urządzenie. Samo wstawienie aparatu nie oznacza, że mamy od razu możliwość wykonywania badań — wyjaśnia Siwicka. - Standardową procedurą przy instalacji takiego sprzętu jest przejście odpowiednich testów na miejscu.

Prezes dodaje, że personel też jest gotowy do obsługi tomografu, ale też musi przejść obligatoryjne szkolenia po instalacji sprzętu. Podkreśla również, że te fazy testów już zostały wykonane i przeprowadzano badania w nowej pracowni tomografii komputerowej — jedynie komercyjne. Ponadto tomograf jest też dostępny dla pacjentów krośnieńskiego szpitala. Nie trzeba ich specjalnie przewozić do innych placówek, aby wykonać badanie.

Potencjalni pacjenci narzekają na to, że nie mogą rejestrować się na badania przez NFZ. Na to jednak krośnieński szpital nic nie może poradzić.

- Narodowy Fundusz Zdrowia zawiera kontrakty z dużym wyprzedzeniem. Mamy podpisaną umowę, ale będzie ona obowiązywać od 1 lipca 2024 roku — informuje wciąż starosta krośnieński i wkrótce burmistrz Krosna Odrzańskiego, Grzegorz Garczyński.

Obecnie NFZ przeprowadza kontrole związane z działaniem pracowni tomografii komputerowej w szpitalu w Krośnie Odrzańskim. Kiedy będzie można zacząć się zapisywać na badania "na NFZ"? Dokładnego terminu jeszcze nie znamy. Prezes Siwicka podejrzewa, że zapisy ruszą przed 1 lipca, ale na konkrety musimy jeszcze poczekać.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Do szpitala w Krośnie Odrzańskim dotarł nowy tomograf. Kiedy będzie można z niego skorzystać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska